Πού να πάει αυτή η ΑΕΚ με τον Καρέρα; (2-2 με τον Βόλο)

H AEK με τον Καρέρα στο τιμόνι της δεν έπειθε. Έπρεπε να τεθεί εκτός διεκδίκησης τίτλου ουσιαστικά, για να γίνει αντιληπτό το μέγεθος του προβλήματος. H «κατάρα» των Χριστουγέννων συνεχίστηκε για δέκατη σερί φορά για την Ένωση που έμεινε στο καταστροφικό 2-2 με τον Βόλο στη Ριζούπολη και τέθηκε ουσιαστικά εκτός πρωταθλήματος.

Με εννέα παίκτες τελείωσε το ματς η ΑΕΚ, με 10 οι Θεσσαλοί.  Στο 8ο λεπτό, ο Βόλος ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λόπες στον Ουάρντα, αλλά Σιδηρόπουλος και VAR δεν βρήκαν κάτι μεμπτό στη φάση.

H AEK είναι οκτώ βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό, πέντε από τον Άρη και τρεις από τον ΠΑΟΚ. Ποιον να πρωτοκυνηγήσει δηλαδή και με τέτοια άμυνα, μάλλον κανέναν.

Η ομάδα του Καρέρα κατάφερε να προηγηθεί πολύ νωρίς με απευθείας κόρνερ του Τάνκοβιτς, αλλά παρουσιάζοντας κάκιστη εικόνα στο πρώτο μέρος, έδωσε την ευκαιρία στον Βόλο να φέρει το ματς τούμπα με πρωταγωνιστές τους Φεράρι και Μπαρτόλο. Η ομάδα του Καρέρα ήταν ασύνδετη στο πρώτο 45λεπτο, δεν απείλησε σχεδόν καθόλου μετά το τέρμα που πέτυχε και έδειξε τρομερή αδυναμία στο να βγάλει φάσεις. Μάλιστα πλήρωσε και τα ρήγματα από την δεξιά της πλευρά.

Στην επανάληψη η είσοδος αρχικά του Ανσαριφάρντ και η αλλαγή του σχηματισμού σε 4-4-2, αλλά και εκείνη του Αλμπάνη στη συνέχεια, έδωσε αέρα στην «Ένωση» που έδειξε καλύτερη εικόνα, απείλησε την εστία του Κλέιμαν και κατάφερε με τον πρώτο σκόρερ της φέτος Καρίμ Ανσαριφάρντ, να βρει δίχτυα και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα ματς που θα μπορούσε να τις… πάει χειρότερα.

Καταδίκασαν την προσπάθεια της ομάδας τους Σάκχοφ και Παουλίνιο που άφησαν την ομάδα τους με εννέα παίκτες. Με δέκα τελειωσε και ο Βόλος μετά από αποβολή του Κολόμπο.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3′ και μάλιστα με τον Τάνκοβιτς να μιμείται αυτό που κατάφερε ο Γκαρσία πριν δυο ματς κόντρα στον Απόλλωνα και να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ. Το γκολ αυτό ωστόσο ήταν το μοναδικό που έχει να θυμάται η Ένωση από το πρώτο ημίχρονο. Διότι αυτό που ακολούθησε ήταν μάλλον το χειρότερο φετινό της ημίχρονο.

Ο Βόλος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αδυναμία της ΑΕΚ να κάνει έστω και την παραμικρή ορθολογική ανάπτυξη και πήρε τον χώρο του κέντρου για το μεγαλύτερο διάστημα. Με τους φιλοξενούμενους να είναι εξαιρετικά κινητικοί και την αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ να μην εκπέμπει την παραμικρή σιγουριά για ένα ακόμα παιχνίδι, ο Βόλος κατάφερε να ανατρέψει πολύ γρήγορα το εις βάρος του 1-0 με σκόρερ τους δυο καλύτερους παίκτες του.

Πρώτα ο Φεράρι εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Τσιγκρίνκι και νίκησε με κοντινό σουτ τον Τσιντώντα στο 15′ για το 1-1 ενώ στο 34′, ο Ουάρντα έπιασε την κεφαλιά ανάμεσα στους κεντρικούς αμυντικούς της ΑΕΚ και έκανε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους. Ο εκνευρισμός καθόρισε κάθε κίνηση της ΑΕΚ από το σημείο εκείνο και έπειτα και η μοναδική ευκαιρία που χάθηκε για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Σιμάνσκι ήταν και η μοναδική που προήλθε έπειτα από κανονική ανάπτυξη.

Μπορεί στην επανάληψη η ΑΕΚ να μπήκε με πιο επιθετική διάθεση και με την είσοδο των Σακχόφ και Ανσαριφάρντ να κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και να έγινε απειλητική, αλλά η έλλειψη σχεδίου και ορθολογικής ανάπτυξης συνέχισαν να είναι έκδηλες. Το 2-2 ήρθε έπειτα από φάση διαρκείας και κοντινό πλασέ του Ανσαριφάρντ στο 70′ ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα, ο κάκιστος Παουλίνιο ολοκλήρωσε την έτσι κι αλλιώς άθλια εμφάνισή του με μια κόκκινη κάρτα όταν ανέτρεψε τον εξαιρετικό Φεράρι.

Η μορφή του αγώνα συνέχισε να υποδηλώνει πως τα πάντα είναι πιθανά: η Ένωση πίεζε, ο Βόλος ήξερε πως αν χτυπούσε στα αμυντικά κενά της Ένωσης και ειδικά μετά την κόκκινη του Παουλίνιο, θα μπορούσε να προκαλέσει κι άλλα προβλήματα στους γηπεδούχους, το ματς έγινε κανονικό ροντέο. Στο 84′ έμεινε και ο Βόλος με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Κολόμπο, ενώ στο 89΄ήταν ο Σακχόφ που είδε και αυτός κόκκινη για χτύπημα εκτός φάσης στον Ουάρντα!

Με την ΑΕΚ να έχει κατέβει όλη για την ολική ανατροπή, ο Βόλος βρήκε χώρους και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε αδιανόητη ευκαιρία όταν ο Μπαρτόλο βγήκε μόνος του απέναντι στον Τσιντώτα, αλλά ο Έλληνας πορτιέρε αποδείχθηκε ήρωας διώχνοντας σε κόρνερ.

Ο Σιδηρόπουλος σωστά απέβαλε τον Παουλίνιο με δεύτερη κίτρινη και ορθώς άλλαξε την απόφασή του μετά τον έλεγχο του VAR δείχνοντας κόκκινη στον Κολόμπο. Επίσης σωστή ήταν και η αποβολή του Σάκχοφ για την ενέργειά του πάνω στον Ουάρντα.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μιτάι (82′ Λόπες), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας (67′ Αλμπάνης), Παουλίνιο, Σιμόες, Σιμάνσκι (46′ Σάκχοφ), Μάνταλος, Τάνκοβιτς (58′ Ανσαριφάρντ), Γκαρσία, Ολιβέιρα

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Σάντσες, Κολόμπο, Ντεντάκης, Μπαριέντος, Ριένστρα, Ουάρντα, Μπαρτόλο, Περέα (68′ Μαρτίνες), Δουβίκας (86′ Μήτογλου)