Πού να πάει αυτός ο Ολυμπιακός; Ήττα 2-1 από τη Ναντ στις καθυστερήσεις

Πού να πάει με αυτά τα χάλια ο Ολυμπιακός; Οι ερυθρόλευκοι γνώρισαν την ήττα 2-1 από τη Ναντ στη Γαλλία στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και άρχισαν με ήττα στους ομίλους του Europa League.

Ο Κάρλος Κορμπεράν φάνηκε πολύ λίγος για ένα ακόμη ματς και παρότι ο Ολυμπιακός λύγισε στο τέλος, η συνολική του εικόνα ήταν τραγική.
Δεν έφταναν οι Βατσλίκ και Μπιέλ οι οποίοι ήταν και οι μοναδικοί που μπήκαν στο πνεύμα του αγώνα, ενώ ντεμπούτο με ενθαρρυντικά στοιχεία έκανε ο Μπόουλερ.

Η Ναντ, από την αρχή πίεσε ψηλά, είχε γρήγορη κυκλοφορία και δημιουργία κυρίως από τα άκρα και δη το αριστερό του Ολυμπιακού, στοχεύοντας τον Ρέαμπτσουκ, με την πρώτη φάση να έρχεται πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά αλλά ο Βατσλίκ έβγαλε τις τελικές των Άπια και Μοχάμεντ. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πολλά και αβίαστα λάθη μεσοαμυντικά, με τον Μανωλά να σώζει την ομάδα του στο 14’ όταν ο Γκεσάν έφυγε ταχύτατα στην κόντρα. Οι Πειραιώτες είχαν παθητικό στιλ, ενώ η μπάλα δεν έφτανε με τίποτα στον καλύτερο χειριστή που είχαν οι «ερυθρόλευκοι», τον Μπιέλ.
Η Ναντ, πατούσε σαφώς καλύτερα και πίεζε. Βρήκε σχετικά φυσιολογικά το γκολ που της έδωσε προβάδισμα στο 32ο λεπτό, με τον Μπλας να «τρυπάει» με την κάθετη την άμυνα του Ολυμπιακού και τον Μοχάμεντ με άψογο πλασέ να γράφει το 1-0. Το σκορ παρέμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, αφού στο 39’ ο Άβιλα σπατάλησε την μοναδική καλή φάση της ελληνικής ομάδας με το σουτ που επιχείρησε από καλή θέση μέσα από την περιοχή να περνά άουτ.

Ο Ολυμπιακός ξύπνησε στο β΄ μέρος. Πήρε τα ηνία κι έφθασε στην ισοφάριση. Ήταν το 51ο λεπτό με τον Μπιέλ να εκτελεί το κόρνερ και ο Λαφόν να κάνει κάκιστη έξοδο, μπερδεύοντας τον Μουτασαμί στον οποίο βρήκε η μπάλα και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Το γήπεδο είχε παγώσει, η ατμόσφαιρα το ίδιο και ο Ολυμπιακός έδειχνε επικίνδυνος στην κόντρα. Η συμπλήρωση μιας ώρας έφερε το ντεμπούτο του Μπόουλερ που μπήκε στη θέση του Μασούρα, με τον Κομπουαρέ να ρίχνει και αυτός στο ματς τους Σιμόν και Σισοκό.

Η Ναντ έβγαζε μεγαλύτερη φρεσκάδα στο τελευταίο τέταρτο, πίεζε και βρήκε γκολ με τον Γκεσάν αλλά ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ, με τους «ερυθρόλευκους» να αδυνατούν να παγώσουν τον ρυθμό. Οι γηπεδούχοι πίεζαν, ο Βατσλίκ… κρατούσε, αλλά «λύγισε» και αυτός στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Γκεσάν με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1.

Ο Χάραλντ Λέχνερ (Αυστρία) έκανε καλή διαιτησία συνολικά.

Ναντ (Αντουάν Κομπουαρέ / 3-5-2): Λαφόντ, Απιά, Ζιρότο, Παλουά, Γκεσάντ, Μπλας, Μουτουσαμί (69′ Σάιμον), Τσιριβέλα, Μερλίν, Μοσταφά, Γκαναγκό (69′ Σισοκό).
Ολυμπιακός (Κάρλος Κορμπεράν / 3-4-3): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μανωλάς, Ρέτσος, Άβιλα, Κούντε, Μπουχαλάκης, Μπιέλ (86′ Ελ Αραμπί), Μασούρας (60′ Μπόουλερ), Ουί Τζο Χουάνγκ (77′ Αμπ. Καμαρά).