«Πράσινο»… εξπρές!

Σ’ ένα ακόμη παιχνίδι τα «μωρά» του Γιώργου Δώνη τα κατάφεραν πάλι. Στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής της Super League, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Πανιώνιο με 1-0 στο Ολυμπιακό στάδιο και συνεχίζει να κοιτά ψηλά, έχοντας απολογισμό έξι νίκες και μια ισοπαλία.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και πίεσαν ασφυκτικά την εστία του Πανιωνίου, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ. Μόλις στο 6ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Καμπετσής πλάσαρε, ο Κότνικ άγγιξε την μπάλα κι αυτή προσέκρουσε στο αριστερό δοκάρι.

Το πρώτο ημίωρο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και πολιόρκησαν την άμυνα του Πανιωνίου. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, μετά από αυτό το διάστημα, άρχισε να ισορροπεί το ματς και στο 34′ έφτασε κοντά στο γκολ. Τότε ο Μπανανά γύρισε τη μπάλα στον αφύλαχτο Μασούρα, ο οποίος δεν έκανε καλό πλασέ από θέση βολής, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία.

Στην επανάληψη το ματς ήταν πιο ισορροπημένο. Ο Παναθηναϊκός, μεν, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ο Πανιώνιος πήρε μέτρα και προσπάθησε να απειλήσει την άμυνα του Διούδη με ξαφνικές αντεπιθέσεις.

Οι «πράσινοι», όμως, ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο 72ο λεπτό, όταν ο Χατζηθεοδωρίδης σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε ελάχιστα στον Ντουρμισάι και κατέληξε στα δίχτυα του Κότνικ, ξεσηκώνοντας τις κερκίδες στο ΟΑΚΑ. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος προσπάθησε ν’ αντιδράσει, αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε το σκορ και τη νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Κουρμπέλης, Δώνης (77′ Τζανδάρης), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης (82′ Σέχου), Μακέντα, Καμπέτσης (63′ Χατζηθεοδωρίδης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ανιγκό): Κότνικ, Ντομίνγκες, Κούρντι, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κόρμπος (89′ Σεράφ), Κεϊτά, Τσιλούλης (55′ Μανθάτης), Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας, Ντουρμισάι.