Πράσινο το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει 80-75 την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός απέδειξε την ανωτερότητά του κόντρα στην ΑΕΚ κι έφτασε στη νίκη (80-75) συνεχίζοντας την παράδοση που τον θέλει να επικρατεί ως γηπεδούχος της Ένωσης από το 1996!

Μια νίκη την οποία είχε τεράστια ανάγκη μετά το τελευταίο ντεφορμάρισμα! Ο Γιώργος Παπαγιάννης (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και ο Ντίνος Μήτογλου (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν εκείνοι που ηγήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο βάζοντας «απαγορευτικό» στα «κιτρινόμαυρα» όνειρα, ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε δώσει την ώθηση στο πρώτο μισό του αγώνα έχοντας σημειώσει τους 15 από τους 19 του πόντους.

Στον αντίποδα η ΑΕΚ που έπαιζε χωρίς Ζήση, Κατσίβελη, Σλότερ παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική και έβαζε… δύσκολα στους «πράσινους» κατά τη διάρκεια του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός μόνο μία φορά πήρε προβάδισμα μεγαλύτερο των 10 πόντων (78-67) και αυτό πέντε λεπτά πριν από το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες λύσεις, βάθος, ενώ βρήκε και μεγάλα σουτ όταν η ΑΕΚ είχε πλησιάσει στο καλάθι (69-67) και έδειχνε ικανή να κάνει την ολοκληρωτική ανατροπή. Επιπλέον οι «πράσινοι» ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια (11/24 τρίποντα) ενώ κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ (39-27).

Οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό επιθετικά στα πρώτα λεπτά, με τον Νέντοβιτς να «πυροβολεί» και να φέρνει τον Παναθηναϊκό στο +7 (13-6 στο 4’). Από την άλλη, η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Μορέιρα και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (17-16 στο 7’).

Με τους ψηλούς του «τριφυλλιού» (Παπαγιάννη και Μήτογλου) να συνεισφέρουν και να κυριαρχούν κάτω από τις δύο ρακέτες, κυρίως στον τομέα των ριμπάουντ, οι τυπικά γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με «αέρα» 6 πόντων (24-18).

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, η Ένωση ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό και με μπροστάρη τον Κίνγκσλεϊ, ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση και με σερί 11-0 ξέφυγε με +5 (24-29 στο 13’), παρότι είχε καθηλωμένο στον πάγκο τον Λάνγκφορντ με 2 φάουλ.

Από ‘κει και πέρα, οι «πράσινοι» βελτίωσαν την αμυντική συμπεριφορά τους και γύρισαν το μομέντουμ. Με δικό του σερί 10-0, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από το -3 (31-34) στο +7 (41-34 στο 18’). Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε την ομάδα του Χαραλαμπίδη να έχει προβάδισμα 6 πόντων (43-37).

Στην 3η περίοδο, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε καταιγισμό τριπόντων, κάτι που ευνόησε τους τυπικά φιλοξενούμενους. Με 5/5 εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ., οι παίκτες του Παπαθεοδώρου πέρασαν μπροστά στο σκορ (57-58 στο 26’).

Παρ’ όλα αυτά, το «τριφύλλι» έσφιξε αμυντικά και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο +5 (67-62).

Με τον Λάνγκφορντ να επιστρέφει ξεκούραστος και… φρέσκος, η ΑΕΚ πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (69-67 στο 32’) χάρη στον επιθετικό οίστρο του Αμερικανού γκαρντ. Σε εκείνο το σημείο όμως επήλθε… βραχυκύκλωμα στους «κιτρινόμαυρους» και οι παίκτες του Παναθηναϊκού έτρεξαν σερί 9-0, που τους έφερε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (78-67 στο 36’).

Εντούτοις, το μπλακ άουτ «μεταφέρθηκε» στην αντίπερα όχθη, με τους «πράσινους» να χαλαρώνουν υπερβολικά, κάτι που επέτρεψε στην Ένωση να παραμείνει ζωντανή (78-75 στο 39’).

Το τελευταίο λεπτό ήταν συγκλονιστικό, με τις δύο ομάδες να έχουν… ρεσιτάλ άστοχων προσπαθειών. Το μόνο που άλλαξε ήταν οι 2/4 βολές από τους γηπεδούχους, που εκμεταλλεύτηκαν τα διαδοχικά άστοχα σουτ από την πλευρά της ΑΕΚ κι έφτασαν στο τελικό 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 67-62, 80-75.