Premier League: «Σύννεφα» για τον Μάρκο Σίλβα

Με τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν να ανοίγει… λογαριασμό  στην Premier League, η Τσέλσι συνέτριψε 5-0 τη Χάντερσφιλντ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και έμεινε μόνη στην τέταρτη θέση, περιμένοντας το αποτέλεσμα της Άρσεναλ στο ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι.

Η Μπέρνλι έσωσε ένα βαθμό απέναντι στη Σαουθάμπτον στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με πέναλτι, ενώ η Έβερτον ηττήθηκε (1-3) στο «Γκούντισον Παρκ» από τη Γουλβς και πάνω από τον πάγκο του Μάρκο Σίλβα μαζεύτηκαν σύννεφα… Ο Λούκα Μιλιβόγεβιτς άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη της Κρίσταλ Πάλας επί της Φούλαμ (2-0), σκοράροντας από τα 11 βήματα, ενώ Μπράιτον και Γουότφορντ έμειναν στο 0-0.

Νωρίτερα, η Τότεναμ πρόσθεσε ακόμη μία νίκη στο «σακούλι» της στη φετινή Premier League, τη 19η σε 25 αγώνες και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ένα παιχνίδι περισσότερο από τη Μάντσεστερ Σίτι. Απόντων των Κέιν και Άλι οι «πετεινοί» ζορίστηκαν στο Γουέμπλεϊ απέναντι στη Νιούκαστλ, αλλά ο Σον βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα του Ντουμπράβκα στο 83ο λεπτό και χάρισε μια πολύτιμη νίκη στο συγκρότημα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο.