Πρέμιερ Λιγκ: Σκόρπισε την Λέστερ και πάτησε κορυφή η Τότεναμ

Η Τότεναμ δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στη Λέστερ, «πάτησε το γκάζι» στο δεύτερο και με χατ τρικ του Σον διέλυσε με 6-2 την ουραγό της βαθμολογίας, αποτέλεσμα που την έφερε «συγκάτοικο» με τη Σίτι (έστω και προσωρινά) στην βαθμολογία της Premier League μετά από 7 αγώνες.

Οι «Αλεπούδες» έβαλαν δύσκολα στους «πετεινούς» για 45 λεπτά, παρ΄ όλα αυτά δεν απέφυγαν την 6η τους ήττα σε 7 ματς και παραμένουν στην τελευταία θέση του πίνακα, σε αντίθεση με το συγκρότημα του Αντόνιο Κόντε, που με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και περιμένει αύριο να μάθει εάν θα παραμείνει εκεί (με τη Σίτι) ή, η Άρσεναλ θα επιστρέψει στο «ρετιρέ».

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις ιδανικότερες συνθήκες για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, που κατάφερε να προηγηθεί στο 6΄ με τη διπλή εκτέλεσε πέναλτι του Τίλεμανς (στην πρώτη ο Λιορίς απέκρουσε το πλασέ του Βέλγου, αλλά ο Γάλλος δεν πατούσε τη γραμμή του τέρματός του με συνέπεια να δοθεί επανάληψη).

Η «απάντηση» των «Σπερς» ήταν άμεση με τον Κέιν (8΄), ο Ντάιερ έδωσε προβάδισμα στο 21΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μάντισον πριν το κλείσιμο του πρώτου μέρους.

Με το… καλημέρα στο β΄ ημίχρονο ο Μπετανκούρ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους Λονδρέζους κι από κει και πέρα όλα πήραν το δρόμο τους. Με χατ τρικ του Σον (73΄, 84΄, 88΄) η Τότεναμ έφτασε στην πιο ευρεία νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 8ης αγωνιστικής της Premier League:

Άστον Βίλα-Σαουθάμπτον    1-0