Πρεμιέρα με νίκη και κορυφή για την Εθνική Παίδων

Σημαντικό τρίποντο που τη φέρνει με το… καλημέρα στην κορυφή του 8ου ομίλου πέτυχε η Εθνική Παίδων στην πρεμιέρα της στην Elite Round, επικρατώντας με 1-0 της Σκωτίας.

Η ομάδα του Βασίλη Γεωργόπουλου είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης αλλά στο πρώτο 40λεπτο δεν μπόρεσε να την αξιοποιήσει να πετύχει κάποιο γκολ.

Στο δεύτερο μέρος όμως και συγκεκριμένα στο 56′ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άνοιξε το σκορ. Ο Αλεξανδρόπουλος έκανε την κούρσα από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Φακή που πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Θυμιάνης αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα για αψιμαχία με αντίπαλο, όμως οι νεαροί Έλληνες διεθνείς κράτησαν τη νίκη, έχοντας μάλιστα σπουδαία ευκαιρία για το 2-0 στο 75’, όταν η μπάλα βρήκε το δοκάρι σε κεφαλιά του Καραγιάννη.

ΕΛΛΑΔΑ: Μανδάς, Θυμιάνης, Καραγιάννης, Γκοτζαμανίδης, Μαρτίνης, Αλεξανδρόπουλος, Μαυρουδής, Θεοδωρίδης (54′ Βουτσάς), Αθανασακόπουλος (67′ Κωνσταντινίδης), Μούγιος, Φακής (72′ Σερπέζης).

ΣΚΩΤΙΑ: Μούλεν, Πάτερσον, Γουίλσον, Χάμιλτον, Άρμερ, Κοχρέιν (51 Τέιλορ), Γκίλμουρ, Ερχάμπον, Μακ Ντόναλντ (51′ Ρος), Μεμπούντε, Σέμπλε.