Προηγήθηκε 2-0 στο 25΄ αλλά έφθασε σε αγχωτική νίκη το Αγρίνιο

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 2-1

Προηγήθηκε πολύ νωρίς, στο 25΄ ζευγάρωσε τα τέρματά του, αλλά στο τέλος τα χρειάστηκε ο Παναιτωλικός με αντίπαλο τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης. Η νίκη 2-1 της ομάδας του Αγρινίου ήταν αγχωτική, απέναντι στην «Ελαφρά Ταξιαρχία» που πάλεψε μέχρι το τέλος για να φύγει με θετικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα έδειχνε πως θα καθαρίσει το παιχνίδι εύκολα μετά το 2-0, στα πρώτα 25 λεπτά, αλλά ο Απόλλωνας έκανε σπουδαίο δεύτερο μέρος και αφού μείωσε στο 48′ σε 2-1 με τον Τομάς Μπεντινέλι, άγγιξε σε δύο περιπτώσεις την ισοφάριση σε τετ-α-τετ του Ακόστα στο 59’ και σε σουτ του Ελ Χέλβε στο 77’ με τον Κυριακίδη να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις.. Στους 18 πόντους η ομάδα του Αγρινίου που άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς με τον Ουίλιαν Μπαρμπόσα (3’) και έκανε το 2-0 στο 25’ με το 6ο γκολ του Μοράρ στο πρωτάθλημα.

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μαρινάκης, Τσοκάνης, Μαλής, Άργκους, Ντίας, Λουσέρο, Μανά (68’ Λιάβας), Ουίλιαν Μπαρμπόσα (85’ Τσιγγάρας), Μοράρ (60’ Μάζουρεκ), Καμαρά

Απόλλωνας: Χουάντερσον, Τζανετόπουλος, Κοντοές, Λούκιτς, Οριουέλα, Ακόστα (66’ Φόνζι), Κονέ, Γκίνο (46’ Ντούρσο), Μπεντινέλι, Τριάδης (35’ Ντεφεντερίκο), Ελ Χέλβε

O προπονητής των γηπεδούχων Τραϊανός Δέλλας, δήλωσε:

«Δείξαμε δύο πρόσωπα, ένα πολύ καλό α΄ημίχρονο. Έπρεπε να το εκμεταλλευτούμε και να το τελειώσουμε αλλά δεν το κάναμε. Στο β΄ δεν μπήκαμε όπως έπρεπε και στην πρώτη φάση, ο Απόλλωνας βρήκε το γκολ. Είναι σημαντικοί οι τρεις βαθμοί και κρατάω το α΄ημίχρονο.

Το β΄μέρος πρέπει να μας γίνει μάθημα. Κάθε βαθμός που χάνουμε είναι σημαντικός για εμάς. Ήταν μια νίκη αυτοπεποίθησης. Ο Παναιτωλικός στηρίζει τα δικά του παιδιά, δίνουμε ευκαιρίες και όσο θα φεύγουμε από τη επικίνδυνη ζώνη, θα παίρνουν και περισσότερη αυτοπεποίθηση».

Ο τεχνικός του Απόλλωνα Σμύρνης, Μπάμπης Τεννές, τόνισε πως με βάση την σημερινή εικόνα των ποδοσφαιριστών του δεν είναι δίκαιο αποτέλεσμα η ήττα.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε στην κάμερα της ΕΡΤ:

«Τα παιδιά έκαναν την προσπάθεια τους δικαιούνται κάτι παραπάνω από την σημερινή αναμέτρηση. Εμείς θα συνεχίσουμε με αυτήν ψυχολογία η αποστολή μας είναι πολύ δύσκολη το ξέρουμε και γίνεται ακόμα πιο δύσκολη όσο περνάνε τα παιχνίδια. Αλλά θα συνεχίσουμε. Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός έκανε δύο φάσεις και έγιναν γκολ, εμείς πιστεύω σταθήκαμε καλύτερα».