Πρόκριση με επτάρα η Τότεναμ τη Μακάμπι Χάιφα, πρόκριση για τη Σέλτικ του Μπάρκα

Με εντυπωσιακό τρόπο πανηγύρισε στο Λονδίνο την πρόκριση στους ομίλους του Europa League η Τότεναμ, που συνέτριψε 7-2 τη Μακάμπι Χάιφα.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο «καθάρισε» το ματς και την υπόθεση-πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο. Οι «σπερς» προηγήθηκαν στο 2’ με τον Κέιν, αλλά στο 17’ οι Ισραηλινοί έφτασαν στην ισοφάριση με τον Τσέρι. Η χαρά τους κράτησε τέσσερα λεπτά, καθώς ο Μόουρα έκανε το 2-1, για να έρθει ο Λο Σέλσο στο 37’ και στο 40’, να κάνει το 4-1.

Η Μακάμπι μείωσε στο 52’ με πέναλτι του Ρουκαβίτσγια, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα, η Τότεναμ επανέφερε τη διαφορά στα τρία γκολ με τον Κέιν, επίσης από την άσπρη βούλα. Ο Άγγλος επιθετικός έφτασε στο χατ-τρικ στο 74’, διαμορφώνοντας το 6-2. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις ο Άλι από το σημείο του πέναλτι.

Το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων τσέκαρε και η Σέλτικ. Με τον Βασίλη Μπάρκα βασικό σε ένα ακόμη παιχνίδι, οι «Κέλτες» νίκησαν, έστω και δύσκολα, με 1-0 εκτός έδρας τη Σαράγεβο και εξασφάλισαν την πρόκριση. Η Σκωτία θα έχει διπλή εκπροσώπηση, αφού παρούσα θα είναι και η Ρέιντζερς. Οι «διαμαρτυρόμενοι» επικράτησαν 2-1 της Γαλατασαράι στη Γλασκώβη και τσέκαραν το εισιτήριο.

Εκτός συνέχειας της διοργάνωσης έμειναν κάποιες ομάδες, που θεωρούνταν φαβορί στα ζευγάρια τους. Η Σπόρτινγκ ηττήθηκε με το βαρύ 4-1 από τη ΛΑΣΚ στη Λισσαβόνα, ενώ η Βασιλεία γνώρισε επίσης εντός έδρας ήττα με 3-1 από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας.

Κάτι αντίστοιχο συνέβη και με την Κοπεγχάγη. Η ομάδα του Κάρλος Ζέκα, ο οποίος βρισκόταν στο αρχικό σχήμα, έπεσε θύμα έκπληξης, χάνοντας με 1-0 εντός έδρας από τη Ριέκα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.