Προκρίθηκαν Απόλλων Λεμεσού και ΑΕΚ Λάρνακας

Ο Απόλλων Λεμεσού επικράτησε εύκολα στο ΓΣΠ με 4-0 της Κάουνο και προκρίθηκε στον 2o προκριματικό γύρο του Europa League. Ο Απόλλων Λεμεσού είχε εύκολο έργο, καθώς είχε επικρατήσει με 2-0 εκτός έδρας στην Λιθουανία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Ζελάγια που πέτυχε τρία από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του. Η ομάδα του Σοφρώνη Αυγουστή άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό ενώ στο 43′, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ξανά ο Ζελάγια έγραψε το 2-0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας πέτυχε ακόμα δύο τέρματα με τον Αργεντινό να κάνει χατ – τρικ στο 60′ με δεύτερο πέναλτι, ενώ ο Ζάλαι στο 83ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 4-0 επί της Κάουνο σφραγίζοντας την πρόκριση για την ομάδα του.

Η ΑΕΚ Λάρνακας ταξίδεψε στη Μολδαβία για να αντιμετωπίσει την Πέτροκουμπ μετά το 1-0 στο ΓΣΠ. Η ομάδα του Ινίγκο Ιντιάκεθ κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον επόμενο γύρο και να κάνει το 2/2 στις νίκες, χάρη σε γκολ του Μαρκ Ασούμπρε (που αγωνίστηκε δανεικός φέτος στη Λαμία) στο 92ο λεπτό της αναμέτρησης.