Προκρίθηκε στους 16 η σούπερ Νάπολι 4-2 τον Άγιαξ

Η Νάπολι, έκανε το 4/4 στον 1ο όμιλο του Champions League νικώντας 4-2 τον Άγιαξ κι εξασφάλισε την πρόκριση για τη φάση των «16»!
Οι «παρτενοπέι» ξεκίνησαν εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκαν μόλις στο 4’, όταν ο Λοσάνο συνδυάστηκε άψογα με τον Ζιελίνσκι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με εξαιρετική κεφαλιά.
Δώδεκα λεπτά αργότερα ήρθε το 2-0, με τον Ρασπαντόρι να σκοράρει με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Οι Ολλανδοί μείωσαν με κεφαλιά του Κλάασεν στο 49ο λεπτό, όμως ο Κβαρατσχέλια έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 62’.
Το γκολ του Όσιμεν στο 79’ ακυρώθηκε για οφσάιντ και ο Μπεργκβάιν έβαλε ξανά στο ματς τον «Αίαντα» με πέναλτι στο 83’, όμως ένα τραγικό λάθος του Μπλιντ στο 89’ έδωσε την ευκαιρία στον Νιγηριανό να σκοράρει και το γκολ να… μετρήσει αυτή τη φορά, για το τελικό 4-2.