Πρόωρος αποκλεισμός του ΠΑΟΚ από τη Ρέιντζερς 0-4 στην Κατερίνη

Την ευρωπαϊκή του πορεία ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ, καθώς η Ρέιντζερς επικράτησε στο γήπεδο του Πιερικού στην Κατερίνη με 4-0 και πήρε την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο του UEFA Women’s Champions League.

Οι Πρωταθλήτριες Ελλάδος είχαν μπροστά τους έναν ακόμη «τελικό» αυτή τη φορά κόντρα στις Πρωταθλήτριες Σκωτίας, με τις «ασπρόμαυρες» να μην τα καταφέρνουν γνωρίζοντας την ήττα με 4-0, ρίχνοντας έτσι πρόωρη αυλαία στις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις για φέτος.

Παρ’ όλο που στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτριες του Λευτέρη Κανάτα δημιούργησαν ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να τις μετουσιώσουν σε γκολ, με τις Σκωτσέζες να ανεβάζουν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο «καθαρίζοντας» την υπόθεση πρόκριση.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου η Ακίντα «τρύπωσε» στην περιοχή και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι των Σκωτσέζων, όπως και η Βαρδαλή έπειτα από απευθείας εκτέλεση κόρνερ στο 33′.

Στο β’ ημίχρονο οι «ασπρόμαυρες» υπέπεσαν σε αρκετά αμυντικά λάθη, με τις παίκτριες της Ρέιντζερς να μην τα αφήνουν ανεκμετάλλευτα, παίρνοντας μέσα σε οκτώ λεπτά γερό προβάδισμα. Συγκεκριμένα, στο 50′ η Ντόχερτι έκανε ένα γέμισμα στην περιοχή, η μπάλα γκέλαρε και αιφνιδίασε την Χατζηχαριστού, ανοίγοντας με αυτόν τον τρόπο το σκορ, με τον Δικέφαλο μέχρι να ξεπεράσει το «σοκ» του 0-1, να δέχεται και δεύτερο τέρμα, με κεφαλιά της Ντάβισον μετά από πλαϊνή εκτέλεση φάουλ.

Το 0-3 ήρθε με αυτογκόλ της Γκούνη στο 70ο λεπτό μετά από κακό υπολογισμό της Χατζηχαριστού σε κόρνερ, ενώ το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 86′ όταν η Άρνοτ «έγραψε» από κοντά με πλασέ το 4-0.

ΠΑΟΚ Morris (Κανάτας): Χατζηχαριστού, Γιαννακά, Δοϊρανλή, Γκούνη, Μήτκου, Γκορνέλα, Βαρδαλή, Χαλατσογιάννη, Ακίντα (76′ Πέντερσεν), Καλέση (57′ Μπασούρη), Βλασσόπουλος.

Ρέιντζερς (Τόμσον): Έσσον, Μακλάουσιαν, Ντάβισον, Ντόχερτι, Μίνταγκ, Κορνέτ, Μακλίν (82′ Μακλίρι), Κερ (82′ Όρσμαν), Χάι (66′ Άρνοτ), Μακόι (73′ Χόβατ), Ντάνιελσον (73′ Γουότσον).