Πρωταθλητής στο χάντμπολ ο Ολυμπιακός 25-23 την ΑΕΚ

Πρωταθλητής Ελλάδος ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στον 4ο τελικό της Handball Premier, 25-23 της ΑΕΚ στο κλειστό Κανήθου «Τ. Καμπούρης», για να κάνουν το 3-1 στη σειρά και να κατακτήσουν το τρίτο πρωτάθλημα στην ιστορία τους και πρώτο μετά το 2019.

Στο πιο ωραίο παιχνίδι της σειράς απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες ήταν ο Παπαβασίλης, ο οποίος σημείωσε εννέα τέρματα σε ισάριθμες προσπάθειές του!

Με χαμηλό σκορ μεν, αλλά με πολύ καλό ρυθμό το πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική μέρα τον Παπαβασίλη, ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με έξι τέρματα. Ο εξτρέμ των Πειραιωτών διαμόρφωσε το 2-0, με τους γηπεδούχους να διατηρούν για σύντομο χρονικό διάστημα το προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1 και 4-2).

Ο Αραμπατζής ήταν εκείνος που ισοφάρισε σε 4-4, με την «Ένωση» να περνά για πρώτη φορά μπροστά (6-7) με τον ίδιο παίκτη. Ο Λέμος έκανε το 7-9 λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, για να ισοφαρίσουν οι «ερυθρόλευκοι» με τα τέρματα των Οστρούσκο και Παπαβασίλη. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες (11-11) στα αποδυτήρια, αφού εκτονώθηκε βέβαια και μια μίνι ένταση που ξεκίνησε μεταξύ των Πασιά και Ουγκάλδε. Να σημειωθεί ότι αμφότεροι οι αντίπαλοι ήταν άστοχοι από το σημείο του πέναλτι, με τα ποσοστά στο πρώτο ημίχρονο να είναι 2(0)-6(3) για Ολυμπιακό και ΑΕΚ, αντίστοιχα. Όμως ο

Δύο τέρματα του Μυλωνά έφεραν εκ νέου την ΑΕΚ στο +2 (12-14), με τον Οστρούσκο να χτυπά δις και να ισοφαρίζει σε 14-14. Έκτοτε, οι δύο ομάδες το πήγαιναν γκολ-γκολ, για να μπει στην «εξίσωση» και ο Κοτσιώνης, ο οποίος έκανε το 16-18 και 17-19. Παρόλα αυτά, ο Παπαβασίλης όχι μόνο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αλλά σήμανε την αντεπίθεση για τους Πειραιώτες, οι οποίοι έφτασαν στο 22-20 κι εν συνεχεία και στο 24-21 με το πέναλτι του Δομπρή. Κομβικό το κλέψιμο και το γκολ του Κοτσιώνη, ο οποίος μείωσε σε 24-23 ένα λεπτό πριν το φινάλε, με τον Αραπακόπουλο όμως να γράφει το 25-23 και να «σκοτώνει» τις ελπίδες της ΑΕΚ.