Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον Αστέρα 2-0 στην Λιβαδειά

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-2

Ο Αστέρας Τρίπολης με τον Γιώργο Παράσχο στον πάγκο του εμφανίζεται αναμορφωμένος και πέρασε νικηφόρο από την Λιβαδειά, όπου λύγισε δίκαια 2-0 τον Λεβαδειακό, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα της Τρίπολης έχασε πολλές ευκαιρίες και τελικά πήρε τους τρεις βαθμούς και την πρώτη του φετινή (εκτός έδρας) νίκη με τα γκολ των Τόνσο (64′) και Φερνάντεθ (90′). Αυτή ήταν η 8η ήττα στα 10 τελευταία παιχνίδια για τους Βοιωτούς (1-1-8), που παραμένουν στη διακεκαυμένη ζώνη. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου οι άνθρωποι του Λεβαδειακού διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Σαβαντογκό. Ο διαιτητής Μανούχος έδειξε κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Λεβαδειακού για θέατρο. Ο Σαβαντογκό στο 50΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Ο Αστέρας δεν άργησε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του και στο 64ο λεπτό έφθασε στο γκολ, με εξαιρετικό σουτ του Τόνσο έξω από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν την άμυνα του Λεβαδειακού και στο 90΄ διαμόρφωσαν το τελικό 0-2 με το γκολ του Φερνάντεθ.

Λεβαδειακός (Σανίνο): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Χατζηλάμπρος (55′ Βήχος), Παντελιάδης, Όμο, Καραχάλιος, Νανγκίς (72′ Μητρόπουλος), Στανόγεβιτς (77′ Ιωαννίδης), Σαβαντογκό, Μαρκόβσκι.

Αστέρας Τρίπολης (Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Ιγκλέσιας (58′ Τσιλιανίδης), Μουνάφο, Καλτσάς (81′ Φερνάντεθ), Τόνσο (90′ Ανχελ), Μανιάς.