Πρώτη ήττα για την Ρεάλ Μαδρίτης στο πρωτάθλημα 2-1 λύγισε στην Βαρκελώνη

Ανώμαλη προσγείωση στη Βαρκελώνη για τη Ρεάλ Μαδρίτης! Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι αιφνιδιάστηκε από το προβάδισμα δύο τερμάτων που πήρε η Εσπανιόλ, και ηττήθηκε (2-1) για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, καθώς το 9ο φετινό γκολ του Μπενζεμά δεν έφτανε.

Το ματς ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την Εσπανιόλ. Ήταν το 17ο λεπτό όταν ο Εμπαρμπά σέρβιρε το 1-0 στον Ραούλ Ντε Τομάς, με τον Ισπανό φορ να πετυχαίνει το τρίτο του τέρμα στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλά, κρατούσαν άνετα το προβάδισμά τους και το διαχειρίζονταν άνετα, βγάζοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ. Ο Βιθέντε Μορένο είχε διαβάζει άριστα τη Ρεάλ και τις απουσίες της.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας δε, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν αέρα δύο τερμάτων, με τον Μπάρε να μοιράζει και τον Αλέις Βιδάλ να εκτελεί για το 2-0. Ένα τέρμα που… ταρακούνησε για τα καλά τους φιλοξενούμενους, που έβγαλαν αντίδραση στο 71’ με τον συνήθη ύποπτο Μπενζεμά να μειώνει, πετυχαίνοντας παράλληλα το 9ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα, όντας ο πρώτος σκόρερ στις τοπ-5 λίγκες. Η Ρεάλ πίεσε, είδε το VAR να ακυρώνει τέρμα του Αζάρ και τελικά γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα τη φετινή σεζόν.