Πρώτη νίκη για την Γεωργία 2-1 στο Κόσοβο

Την πρώτη της νίκη στον Β΄ όμιλο πέτυχε η Γεωργία που πέρασε 2-1 από την Πρίστινα, σε ένα αδιάφορο, βαθμολογικά, όπου το Κόσοβο έμεινε στην τελευταία θέση.

Οι φιλοξενούμενοι προέρχονταν από την ήττα από την Ελλάδα, σε ένα παιχνίδι, όμως, που είχαν δείξει καλή εικόνα. Πλέον ισοβαθμούν με τους Κοσοβάρους, έχοντας 4 βαθμούς, είναι όμως στην προτελευταία θέση, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Η Γεωργία έφτασε πρώτη στο γκολ με τον Οκριασβίλι στο 11ο λεπτό, έπειτα από λάθος του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Μούριτς. Μεγάλη ευκαιρία για τους Κοσοβάρους στο 39ο λεπτό με τον Χαλίμι να βρίσκει τον Σελίνα από αριστερά, εκείνος βρήκε στην μικρή περιοχή τον Ρασάνι που σούταρε με το αριστερό για να διώξουν οι Γεωργιανοί πάνω στη γραμμή.

Η ισοφάριση ήρθε στο 45’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μουρίκι, το οποίο είχε κερδίσει ο Ρασίτσα δύο λεπτά νωρίτερα.

Στην επανάληψη οι Κοσοβάροι πίεσαν να βρουν δεύτερο γκολ, είχαν την κατοχή και περισσότερες φάσεις. Στο 82’ όμως, ο Νταβιτασβίλι που είχε μπει για την Γεωργία δέκα λεπτά νωρίτερα, χρίστηκε σκόρερ δίνοντας την πρώτη νίκη στον όμιλο στην ομάδα του.

Κόσοβο (Μπ. Σαλάντ): Μούριτς, Βοϊβόντα, Ραχμάνι, Αλίτι, Φαζλίγι, Χαντεργκιονάι, Χαλίμι, Ντρέσεβιτς, Σελίνα, Ρασάνι, Ράσιτσα, Μουρίκι.

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Λόρια, Κακαμπάτζε, Ντβάλι, , Γκιορμπελίτζε, Κάσια, Κβίλια, Κβεκβεσκίρι, Κβαρατσκέλια, Τσιταϊσβίλι, Οκριασβίλι, Λομπζανίτζε.