Πρώτη νίκη για την Βόλφσμπουργκ 2-1 την Μπίλεφελντ

Την πρώτη νίκη της, μετά από 4 ισοπαλίες στη φετινή Bundesliga, πέτυχε η Βόλφσμπουργκ. Οι «λύκοι» νίκησαν 2-1 την Αρμίνια Μπίλεφελντ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και πήραν το πρώτο τρίποντο στην «Volkswagen Arena» μετά από επτά παιχνίδια. Έτσι, έφτασαν τους 7 βαθμούς, αφήνοντας στους 4 την αντίπαλό της, που μετράει τρεις συνεχόμενες ήττες.
Η Βόλφσμπουργκ μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο παιχνίδι και πολύ γρήγορα μετουσίωσε σε γκολ την υπεροχή της. Αρχικά στο 19’ ο Βέγκχορστ με πλασέ, μετά από ασίστ του Άρνολντ και ένα λεπτό αργότερα, ο δεύτερος μετά από κλέψιμο της μπάλας, έκαναν το 2-0 για τους «λύκους», οι οποίοι έβαλαν γερές βάσεις για την πρώτη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο κι αν δεν ήταν σε καλή μέρα ο Ορτέγκα, θα είχαν δεχθεί και τρίτο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο.
Η Αρμίνια κρατούσε τη μπάλα περισσότερη ώρα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία και έδειχναν ότι ελέγχουν το παιχνίδι. Όλα αυτά μέχρι το 80’, καθώς ο Σίπλοκ μείωσε σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά. Οι «λύκοι» αγχώθηκαν, αλλά τελικά κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα, χάνοντας στις καθυστερήσεις τεράστια ευκαιρία με τον Βέγκχορστ για το 3-1.