Πρώτη νίκη για τον Παναθηναϊκό 61-69 την Ενισέι

Την πρώτη του νίκη στο FIBA EuroCup πανηγύρισε το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού, που απέδρασε από τη Ρωσία λυγίζοντας την Ενισέι με 61-69.

Κορυφαίες για τις «πράσινες» οι Ριντ (29 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Χολμς (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Λύμουρα (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 17-8 στο πρώτο δεκάλεπτο, με το «τριφύλλι» να είναι υπερβολικά άστοχο σε αυτό το διάστημα.

Στη 2η περίοδο, οι παίκτριες της Καπογιάννη βελτιώθηκαν αισθητά στο κομμάτι της εκτέλεσης και πλησίασαν στο σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου (34-31).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο 3ο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ωστόσο οι Ρωσίδες κράτησαν μικρό προβάδισμα (50-47).

Στην 4η περίοδο, ο Παναθηναϊκός έκανε επιβλητική εμφάνιση και με μεγάλα σουτ από τη Λύμουρα και τη Ριντ, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση κι έφτασε στο διπλό (61-69).

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 34-31, 50-47, 61-69