Πρώτη νίκη η Θέλτα, χορταστική ισοπαλία στο Μπιλμπάο

Συνέχεια στην εξαιρετική παράδοση που διατηρεί στην έδρα της Λεβάντε έδωσε η Θέλτα.

Η ομάδα του Βίγκο έμεινε για δεύτερο ματς χωρίς ήττα και με το 2-1 στην έδρα της Λεβάντε πανηγύρισε την πρώτη εφετινή της νίκη. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βάσεις για το «τρίποντο» από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα δύο γκολ (10’ Σίστο, 35’ Γκόμες).

Το συγκρότημα από την Βαλένθια προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ για να ξαναμπεί στο ματς και τα κατάφερε στο 78΄ με το πέναλτι του Μοράλες, αλλά η ισοφάριση δεν ήρθε.

Αντίθετα, στο «Σαν Μαμές» Αθλέτικ Μπιλμπάο και Ουέσκα αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα δύο γκολ με τους Σουσαέτα (47’) και Γίρι (63’), όμως οι νεοφώτιστοι δεν το έβαλαν κάτω και κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν στο τελευταίο 20λεπτο (71’ Μιραμόν, 87’ Αβίλα).