Πρώτη νίκη του Αστέρα στα playoffs 0-1 στην Τούμπα τον ΠΑΟΚ

Ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε την πρώτη του νίκη στα Playoffs επικρατώντας 0-1 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα, χάρη σε γκολ του Γκόμες στο 28’. Η ομάδα της Αρκαδίας τερμάτισε στην έκτη θέση, ενώ ο δικέφαλος του βορρά είχε εξασφαλίσει την δεύτερη.

Στο 9ο λεπτό ο Τζόλης έκανε σέντρα σουτ, με τον Τσιφτσή να μπλοκάρει. Στο 11’ ο Σβαμπ απείλησε ξανά την εστία του Αστέρα, όμως ο τερματοφύλακας των Αρκάδων είπε «όχι». Μετά από δευτερόλεπτα, ο Τζόλης έκανε δυνατό σουτ, με τον Τσιφτσή να μην τον αφήνει να παραβιάσει το τέρμα του.

Στο 19’ ο Αλί Μπαμπά έφτιαχνε διαδοχικές φάσεις στην αντίπαλη εστία, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει δυνατό σουτ του εξτρέμ του Αστέρα. Στο 25’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ύστερα από ανατροπή του Σβαμπ στον Γκόμες. Εκείνος εκτέλεσε, ο Πασχαλάκης έδιωξε, με το πέναλτι να επαναλαμβάνεται, αφού ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ δεν πατούσε τη γραμμή. Ο Γκόμες εκτέλεσε ξανά στο 28’, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς. Από κει και πέρα οι Αρκάδες κατάφεραν με καλή αμυντική οργάνωση να κρατήσουν τον ΠΑΟΚ μακριά από τα καρέ τους και να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει συνεχώς ευκαιρίες για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Αστέρας από την άλλη, έπαιζε φουλ αμυντικά και ψαχνόταν κυρίως στις αντεπιθέσεις. Στο 78’ ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, ωστόσο ο Νινούα που εκτέλεσε έστειλε την μπάλα πάνω στα σώματα. Στο 88’ ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι για χέρι, η φάση ελέγχθηκε από το VAR και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά. Ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να βρει τα δίχτυα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έτσι η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς πήρε την πρώτη της νίκη στα Playoffs!

Ο Γιώργος Τζοβάρας εμφανίστηκε σε λίγες φάσεις, σφύριξε σωστά το πέναλτι του Αστέρα, αλλά και σωστά έδωσε επανάληψη αφού ο Πασχαλάκης δεν πατούσε γραμμή.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Βαρέλα (63’ Ροντρίγκο), Μιχάι (46’ Κρέσπο), Περέιρα, Λύρατζης, Τσιγγάρας, Σβαμπ (64’ Νινού), Κωνσταντέλιας (46’ Ουάρντα), Τζόλης, Σφιντέρσκι (63’ Κρμέντσικ).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρσία, Τασουλής, Καστάνιο, Σουάρεθ, Μπελόκ (93’ Χριστόπουλος) , Βαλιέντε, Γκόμες (46’ Κανελλόπουλος), Σίτο (62’ Άλβαρες), Αλί Μπαμπά (46’ Κώτσιρας), Τζίμας (93’ Καρδάρης)