Πρώτη νίκη του Αστέρα Τρίπολης 2-0 τον ΟΦΗ με ρεκόρ Ιγκλέσιας

Με τον Χουλιάν Μπαρτόλο να δίνει ασίστ και τους Τιλίκα, Γκαρντάφσκι, να σκοράρουν, ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε την πρώτη του νίκη 2-0 επί του ΟΦΗ.

Εξαιρετικός ήταν στο πρώτο του φετινό παιχνίδι ο αρχηγός Ιγκλέσιας στην ομάδα του Ηρακλή Μεταξά!

Κακή εμφάνιση του ΟΦΗ, δεν κατάφερε να φτιάξει φάσεις και να φανεί απειλητικός, μένοντας μοιραία στους 4 βαθμούς, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τους 7.

Με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο παίζει την 7η αγωνιστική ο Αστέρας, υποδέχεται τον Ολυμπιακό ο ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, με τους Κρητικούς να έχουν την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Μόλις στο 8ο λεπτό ο Διαμαντής έκανε κάθετη στον Γκερέρο, με τον Ισπανό να κάνει το τελείωμα και ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Αστέρας άρχισε να απειλεί και να παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Στο 19’ ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους, όταν ο Μπαρτόλο βρήκε τον Τιλίκα, ο Βραζιλιάνος κατέβασε όμορφα με το στήθος και με φοβερό βολέ έκανε το 1-0!

Από εκεί και πέρα η κρητική ομάδα δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα και όποιες φάσεις και να δημιουργούσαν, τις εξολόθρευε η άμυνα των γηπεδούχων. Ο Αστέρας στο 44’ διπλασίασε τα τέρματά του! Ο Μπαρτόλο έγινε ξανά δημιουργός και έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Γκαρντάφσκι και εκείνος με ωραίο πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και να απειλούν περισσότερο από τον ΟΦΗ.

Στο 59’ ο Αστέρας είχε μια μεγάλη ευκαιρία για το 3-0, όταν ο Γκαρντάφσκι έκανε την σέντρα, ο Μπαράλες σχεδόν από τη μικρή περιοχή πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Στέφενς έδιωξε εξ επαφής. Λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μια σημαντική ευκαιρία, όταν στο 63’ ο Μπαρτόλο έφυγε μόνος του, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Στέφενς από θέση τετ-α-τετ.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ανέβασε ρυθμό, με τον Παπαδόπουλο να κάνει μια τρομερή επέμβαση στο σουτ του Γκερέρο στο 81′.

Ο Ιγκλέσιας που για 16η σερί σεζόν έπαιξε στη Super League έσπασε το ρεκόρ του θρυλικού επιθετικού, Κριστόφ Βαζέχα, ενώ κατά την αλλαγή του αποθεώθηκε.

Ο Τ. Παπαπέτρου είχε εύκολο έργο. Αντίθετα ο δεύτερος βοηθός, Διαμαντής υπέδειξε λανθασμένα δυο φάσεις του Αστέρα Τρίπολης οφσάιντ στο πρώτο ημίχρονο, πρώτα στον Γκαρθία και μετά στον Γκαρντάφσκι.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Άλβαρες, Γκαρθία, Tζουγκάνοβιτς, Ιγκλέσιας (75΄ Βαλιέντε), Μπαρτόλο (74΄ Μπερτόγλιο, 87΄ Ριέρα), Τιλίκα, Μπαράλες, Ντομίνγκεθ (46΄ Στάνκο), Γκαρντάφσκι (65΄ Κρέσπι).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Διαμαντής, Βούρος, Μπαλογιάννης (73΄ Θοράρινσον), Λάρσον, Μεγιάδο (46΄ Τοράλ), Περέα, Ντιουσέ (62΄ Στάικος), Ντουρμισάι (46΄ Μπιφουμά), Ντικό (57΄ Mπουζούκης), Γκερέρο.