Πρώτη του Λαυρίου στην Ευρώπη με νίκη 65-63 επί της Ντιζόν στο ΣΕΦ

Η «πρώτη» του Λαυρίου στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις συνδυάστηκε με νίκη 65-63 επί της Ντιζόν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με τον Κένι Γκόινς να εξελίσσεται σε καθοριστικό παίκτη για αυτή την μεγάλη επιτυχία.

Ο Αμερικανός φόργουρντ χρειάστηκε να βάλει το «χεράκι» του δύο φορές για να έρθει το τέλος και αυτός με τους συμπαίκτες του να πανηγυρίζουν. Αρχικά, στην επίθεση, πήρε τη μπάλα από τον Κάρτερ -πριν εκείνος γλιστρήσει- και από κοντά άφησε την μπάλα στο καλάθι δίνοντας προβάδισμα (65-63) στο Λαύριο. Στην επόμενη φάση, χρειάστηκε να βάλει και πάλι το… χεράκι του αλλά για να «ταπώσει» τον Κέλι σε προσπάθεια τριών πόντων και να τελειώσει το ματς.

Πρώτος σκόρερ για το Λαύριο ήταν ο Κάρτερ με 15 πόντους, με τον Κακλαμανάκη να έχει 13 και να είναι εξαιρετικός στην τελευταία περίοδο εκεί που έδωσε μεγάλη ενέργεια αμυντικά. Για τους δευτεραθλητές Γαλλίας, ο Σάιμόν είχε 15 πόντους, ενώ ο Κέλι είχε 14 και ο Χόλστον 13.

Η τελευταία περίοδος του αγώνα ήταν και η καλύτερη για το Λαύριο. Τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. Οι παίκτες του Σερέλη έδειξαν να έχουν «ξυπνήσει» για τα καλά και να ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους από το τέλος της προηγούμενης. Ο Κακλαμανάκης ήταν εξαιρετικός αμυντικά και επιθετικά, δίνοντας μεγάλη ενέργεια στην ομάδα του, καταφέρνοντας να ισορροπήσει και το γεγονός ότι η Ντιζόν ανέβασε –και εκείνη- την απόδοσή της. Ένα χουκ του Έλληνα σέντερ έδωσε προβάδισμα (56-54) στην ελληνική ομάδα. Ακολούθησε ένα σημαντικό τρίποντο του Κάρτερ (61-56) και μετά ένα σουτ εύστοχο του Γκόινς μετά από ασίστ του Μουράτου.

Η Ντιζόν αντέδρασε, με δύο τρίποντα των Χένρι και Χόλστον και ισοφάρισε σε 63-63. Στο σημείο αυτό, ήταν η… στιγμή του Γκόινς. Ο Αμερικανός μετά από πάσα του Κάρτερ έδωσε το προβάδισμα και στη συνέχεια με τάπα «καθάρισε» για την ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 30-28, 44-43, 65-63