«Πρωτιά» για Ολυμπιακό μετά την ισοπαλία με Πάντοβα

Την πρώτη θέση στον 3ο προκριματικό όμιλο της Euroleague που διεξήχθη στην Πάντοβα της Ιταλίας κατέκτησε η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του Ολυμπιακού.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, οι οποίες είχαν εξασφαλίσει από χθες την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, αναδείχθηκαν σήμερα (27/1) ισόπαλες 9-9 με την «οικοδέσποινα» Πάντοβα στο ντέρμπι για την πρώτη θέση του γκρουπ και πήραν την «πρωτιά» στον όμιλο, χάρη στην καλύτερη διαφορά τερμάτων τους.

Ο Ολυμπιακός πήρε από το ξεκίνημα τα «ηνία» και προηγήθηκε 2-0 και 3-2, αλλά η Πάντοβα «έκλεισε» το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 4-3, χάρη στα γκολ της Γκραμπ και της Κουεϊρόλο. Ασημάκη και Τσουκαλά έδωσαν ξανά το προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» με 5-4, ενώ οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη προηγήθηκαν 7-5 με γκολ της Αβραμίδου, 1.06΄΄ πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου. Η Έγκενς διατήρησε τον Ολυμπιακό στο +2 (9-7), περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ωστόσο η Πάντοβα ισοφάρισε σε 9-9, 44 δεύτερα πριν τη λήξη του αγώνα, με γκολ των Ρανάλι και Μπαρτζόν. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πήρε την ισοπαλία και την πρώτη θέση του ομίλου, καθώς είχε +21 στη διαφορά τερμάτων, έναντι +14 της Πάντοβα.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτο τον Ολυμπιακό): 2-2, 1-2, 4-2, 2-3.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου, Έγκενς 1, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Μαργ. Πλευρίτου, Γκόφερς, Μπάκλινγκ, Τσουκαλά 4, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου.

Τα γκολ της Πάντοβα πέτυχαν οι Μπαρτζόν 3, Κουεϊρόλο 2, Γκραμπ 2, Μίλο, Ρανάλι.

Η τελική βαθμολογία του ομίλου (σε 3 αγώνες): Ολυμπιακός 7, Πάντοβα 7, Ματαρό 3, Χάντι Μανσίσκ 0.