Πρώτο βήμα για πρόκριση η Ρέιντζερς 1-1 με τη Σλάβια στην Πράγα

Προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Europa League πήρε η Ρέιντζερς, η οποία απέσπασε ισοπαλία με γκολ (1-1) από τη Σλάβια στην Πράγα, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των «16». Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ διατήρησε το αήττητο στη διοργάνωση και έχει τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς στη Γλασκώβη την ερχόμενη Πέμπτη 18/3.

Οι Τσέχοι αιφνιδίασαν την αντίπαλό τους και προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με τον Στάντσιου, μετά από ασίστ του Ολαγίνκα. Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία από το γρήγορο γκολ και στο 30’ είχαν μια καλή στιγμή για το 2-0 με τον Προβόντ, που νικήθηκε με τον ΜακΓκρέγκορ.  Έξι λεπτά αργότερα, οι «Τζερς» στην πρώτη τους τελική προσπάθεια, ευτύχησαν να ισοφαρίσουν με τον Χελάντερ.

Οι Σκοτσέζοι ανέβασαν στροφές στην επανάληψη, μετά το «φτωχό» πρώτο ημίχρονο και στο 64’ έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Κεντ για την ανατροπή, με τον Κόλαρ να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν με κάθε τρόπο για το γκολ της νίκης, με τον Μάσοπουστ να έχει την τελευταία καλή στιγμή στις καθυστερήσεις, αλλά να νικιέται από τον ΜακΓκρέγκορ, που κράτησε το 1-1.