Πρόβλημα στο γκολ ο Ολυμπιακός 0-0 με την Κρακοβία

Το πρόβλημα στο γκολ του Ολυμπιακού, φάνηκε και στο τρίτο φιλικό με την Κρακόβια. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και μέτριο δεύτερο, μένοντας στο 0-0. Ήταν το δεύτερο ματς προετοιμασίας μετά απ’ αυτό με τη Ριντ που οι ερυθρόλευκοι δεν βρήκαν δίχτυα, αν κι έχασαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες (μεταξύ άλλων και πέναλτι).

Νέα καλή εμφάνιση του Άβιλα, άρεσαν και οι Φαντιγκά, Κανέ, Κούτρης που ήταν ιδιαίτερα δραστήριοι.

Τα πρώτα λεπτά του ματς ήταν αναγνωριστικά, με τον Ολυμπιακό να… παίρνει φόρα από το 15ο λεπτό και μετά. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας και δημιουργούσαν ευκαιρίες.

Στο 27’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, ο Σισέ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και πήρε την κεφαλιά, ωστόσο ο Χρόσο ήταν εκεί και έδιωξε με τις γροθιές.

Στο 31ο λεπτό ο Μπουχαλάκης σκόραρε με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από φάουλ του Βαλμπουενά, αλλά το γκολ θεωρήθηκε οφσάιντ και δεν μέτρησε. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πίεζε ασφυκτικά και έψαχνε συνεχώς το γκολ. Στο 39’ οι Πειραιώτες είχαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Φαντιγκά έκανε σουτ, μετά από πάσα του Βαλμπουενά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 41’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι όταν ο Πέστκα ανέτρεψε τον Χασάν, ένα λεπτό αργότερα το εκτέλεσε ο Βαλμπουενά, αλλά ο Γάλλος έστειλε την μπάλα άουτ.

Και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς μπήκε δυνατά και πίεζε την πολωνική ομάδα, με τον Πορτογάλο τεχνικό στην συνέχεια να κάνει μαζικές αλλαγές και να αλλάζει όλη την ενδεκάδα.

Στο 50’ ο Ανδρούτσος έκανε μια ωραία σέντρα αλλά ο Χρόσο έδιωξε. Η Κρακόβια έπαιζε στις αντεπιθέσεις και δεν δημιουργούσε φάσεις.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι ρυθμοί έπεσαν εκατέρωθεν λόγω των πολλών αλλαγών, ο Μασούρας στο 72’ έκανε ένα ωραίο σουτ, αλλά ο Νιεμίσκι έδιωξε τελευταία στιγμή. Στο 79’ ο Άβιλα, έκανε σέντρα, αλλά ο Μασούρας είχε κακό τελείωμα από τη μικρή περιοχή και έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με την Κρακόβια στην Αυστρία.

Η αρχική ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Βατσλίκ, Ανδρούτσος, Μπα, Σισέ, Κούτρης, Μαντί Καμαρά, Κανέ, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά, Φαντιγκά, Χασάν.

Στο β’ μέρος έπαιξαν οι: Τζολάκης, Ρέαμπτσιουκ, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Άβιλα, Εμβιλά, Κούντε, Καρβάλιο (82′ Τικίνιο), Ραντζέλοβιτς, Μασούρας, Αραμπί