Προβλημάτισε ο ΠΑΟΚ 2-2 με την Άλκμααρ στο τρίτο του φιλικό

Προβλημάτισε στο τρίτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους ο ΠΑΟΚ, που ήρθε ισόπαλος με 2-2 με την Άλκμααρ, σε ένα ματς πανομοιότυπο με εκείνο απέναντι στην Χρόνινχεν. Ο «δικέφαλος του Βορρά» πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Ζίβκοβιτς και Μιχάι στο 5’ και στο 13’, όντας ανώτερος στο πρώτο 45λεπτο. Η ΑΖ μείωσε αρχικά με το γκολ του Παυλίδη στο 27ο λεπτό, ενώ ο Γκρίφιθ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 72’, εκμεταλλευόμενος την καθίζηση του αντιπάλου στην επανάληψη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιέζοντας ψηλά για να δυσκολέψει την πρώτη πάσα και κλείνοντας τους χώρους, ενώ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του ευκαιρία…

Χάρη στην ατομική ενέργεια του Αντριγια Ζίβκοβιτς, ο οποίος αφού δεν κατάφερε να συνεργαστεί με τον Κωνσταντέλια, πήρε τις κόντρες και με πλασέ μέσα από την περιοχή που βρήκε και το δοκάρι, πέτυχε το 0-1 μόλις στο 5’! Η Άλκμααρ πήρε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας στην συνέχεια, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά, βρίσκοντας απέναντί της μια «συμπαγή» άμυνα.

Μάλιστα, έχοντας καλό παιχνίδι και από την πίσω ζώνη, ήταν ο «δικέφαλος του Βορρά» εκείνος που πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Με τον Κωνσταντέλια να εκτελεί από αριστερά κόρνερ, τον Κάργα να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Μιχάι με προβολή μέσα στην… αναμπουμπούλα, να κάνει το 0-2, στο 13ο λεπτό!

Οι Ολλανδοί διατήρησαν την ανούσια υπεροχή τους, ωστόσο με εξαίρεση μια χαμένη ευκαιρία του Ντε Βιτ στο 18’, δεν είχαν να παρουσιάσουν κάτι αξιόλογο. Τελικά, μείωσαν το σκορ λίγο πριν το ημίωρο, όταν από κλέψιμο του Παυλίδη, στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ωραίο φαλτσαριστό σουτ του, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κοτάρσκι, για το 1-2, στο 27’…

Με την εικόνα αλλά και το σκορ του ματς να παραμένουν ίδια μέχρι το σφύριγμα του διαιτητή που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Ο Ραζβάν Λουτσέσκου άλλαξε τα 9/11 του ΠΑΟΚ στην ανάπαυλα, διατηρώντας μόνο τους Κάργα και Φελίπε Σοάρες στο γήπεδο. Την ώρα που ο Πασκάλ Γιάνσεν έβαλε ολόκληρη νέα 11άδα!

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χαθεί η συνοχή και ο ρυθμός που υπήρχε στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους πάντως να ασκούν και πάλι έντονη πίεση, να έχουν πάρει μέτρα στο γήπεδο αλλά… έως εκεί.

Ο Γκρίφιθ είχε την πρώτη… υποψία φάσης, με ατομική ενέργεια αλλά «χλιαρό» τελείωμα μέσα από την περιοχή, που επέτρεψε στον Ζίβκο Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει το 51ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης ήταν κι εκείνος ο οποίος έφερε τελικά το ματς στα ίσα, όταν σε αντεπίθεση της Άλκμααρ εκμεταλλεύθηκε το ωραίο γύρισμα του Ντούιν και με σουτ στην κίνηση εντός περιοχής, έκανε το 2-2 στο 72’! Στο μεσοδιάστημα, ο «δικέφαλος του Βορρά» κυκλοφόρησε για ένα διάστημα καλύτερα την μπάλα, αλλά γενικά δεν μπόρεσε να βρει τα «πατήματά» του σε κανένα σημείο μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

Άλκμααρ (Πασκάλ Γιάνσεν): Βάινταλ, Φαν Μπρεντερόντε, Χατζηδιάκος, Ντέκερ, Κέρκεζ. Κούπμαϊνερς, Μπούρμεεστερ, Έβιεν, Ντε Γιονγκ, Ντε Βιτ, Παυλίδης. Στην επανάληψη αγωνίστηκαν οι: Βέρουλστ, Μίντζο, Βίτρι, Μπαράσι, Ντούιν, Λάντο, Ραϊντενς, Μπεούκεμα, Ντε Βιτ, Γκρίφιθ και Σάουτεν.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι (46’ Ζίβκο Ζίβκοβιτς), Λύρατζης (46’ Σάστρε), Κάργας (61’ Κουλιεράκης), Μιχάι (46’ Ίνγκασον), Ράφα Σοάρες (46’ Βιεϊρίνια), Σβαμπ (46’ Ντόουγκλας), Τσιγγάρας (46’ Ντάντας), Αντρίγια Ζίβκοβιτς (46’ Λάμπρου), Φελίπε Σοάρες (61’ Κούρτιτς), Τσαούσης (46’ Κουαλιάτα), Κωνσταντέλιας (46’ Τζίμας).