“Bόμβα” στο Μουντιάλ: Οι Σαουδάραβες σόκαραν την Αργεντινή

Εφιάλτης ήταν για την Αργεντινή η πρεμιέρα του Μουντιάλ απέναντι στην Σαουδική Αραβία!

Η “αλμπισελέστε” προηγήθηκε στο σκορ χάρη σε ένα πέναλτι του Λιονέλ Μέσι (10΄) και παρότι όλα έδειχναν ότι θα πετύχαινε κι άλλα γκολ βρέθηκε μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών να χάνει (στο 48’ με γκολ του Αλ Σεχρί και στο 53’ με τον Αλ Νταουσαρί) και τελικά δεν κατάφερε να επιστρέψει ποτέ στο παιχνίδι!

Ήταν η πρώτη μεγάλη έκπληξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου που βάζει φρένο στα όνειρα της Αργεντινής καθώς  στον τρίτο όμιλο της διοργάνωσης (στον οποίο βρίσκονται επίσης Πολωνία και Μεξικό), τη βάζει σε με το «καλημέρα» σε δύσκολη θέση, όσον αφορά την υπόθεση-πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την Αργεντινή μετά από τα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, τον Ιούλιο του 2019, αφού έκτοτε δεν είχε χάσει ούτε ένα από τα 36 παιχνίδια που έδωσε.

Η Αργεντινή επιχείρησε να εκμεταλλευτεί το γρήγορο προβάδισμα με το πέναλτι του Μέσι (για τράβηγμα στον Παρέδες) και με την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να βρει ένα δεύτερο γκολ, το οποίο πέτυχε ο Μέσι στο 22’ μετά από όμορφη μπαλιά του Πάπου Γκόμες, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε για οφσάιντ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γκόμες βρήκε με μία ακόμα μαγική κάθετη τον Λαουτάρο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όμως, ο επιθετικός της Ίντερ ήταν οφσάιντ με το γκολ να ακυρώνεται από το VAR.

Στο 35’ ο Λαουτάρο σκόραρε ξανά, αλλά αυτή τη φορά το γκολ του ακυρώθηκε για πολύ πιο ξεκάθαρο οφσάιντ, ενώ στο 42’ ο Ντε Πολ σούταρε πάρα πολύ άστοχα από πλεονεκτική θέση και στο 45’+2’ ο Παρέδες βρήκε με υπέροχη μπαλιά τον Ντι Μαρία, αλλά η προβολή του τελευταίου κατέληξε αδύναμα στην αγκαλιά του Αλ Οβάις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαουδική Αραβία κατάφερε να αιφνιδιάσει την Αργεντινή και να ισοφαρίσει, μετά από λάθος του Μέσι στο κέντρο του γηπέδου, όμορφη πάσα του Αλ Μπουραϊκάν και ιδανικό τελείωμα της φάσης από τον Αλ Σεχρί, ο οποίος με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μαρτίνες για το 1-1, στην πρώτη τελική της ομάδας του στο παιχνίδι.

Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα (53’) η Σαουδική Αραβία βρήκε ξανά δίχτυα, με τον Αλ Ντασουαρί να πιάνει φανταστικό σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, σοκάροντας πλήρως την ομάδα του Σκαλόνι.

Από εκεί και μετά η αγωνία κυριάρχησε στις προσπάθειες της Αργεντινής και έφτιαξε την πρώτη ευκαιρία της στο 63′, όταν ο Λισάντρο Μαρτίνες βρέθηκε εντός περιοχής και σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στον Ταλιαφίκο και τον Αλ Οβάις να πραγματοποιεί ενστικτώδη επέμβαση.

Με τη Σαουδική Αραβία να αμύνεται μαζικά, προσπαθώντας να διαφυλάξει το προβάδισμά της, στο 72′ ο Αλ Οβάις μπλόκαρε διαγώνιο σουτ του Ντι Μαρία, ενώ στο 80′ ο Μέσι εκτέλεσε φάουλ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Αργεντινή έψαχνε απεγνωσμένα το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλ Σαχράνι συγκρούστηκε άσχημα με τον τερματοφύλακά του και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το ματς, πριν ο Άλβαρεζ σπαταλήσει την τελευταία ευκαιρία της «αλμπισελέστε», αφού ο Αλ Οβάις μπλόκαρε την κοντινή κεφαλιά που έπιασε ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι…

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Μαρτίνες, Ταλιάφικο (70’ Ακούνια), Ρομέρο (59’ Φερνάντες), Μολίνα, Οταμέντι, Ντε Πολ, Παρέδες (59’ Άλβαρες), Πάπου Γκόμες (59’ Λισάνδρο Μαρτίνες), Ντι Μαρία, Μέσι, Λαουτάρο Μαρτίνες.

Σαουδική Αραβία (Ερβέ Ρενάρ): Αλ Οβάις, Αλ Μπουλαγί, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Σαχρανί (90+9’ Αλ Μπρεΐκ), Αλ Ταμπακτί, Αλ Μαλκί, Αλ Νταουσαρί, Αλ Σεχρί (78’ Αλ Γκανάμ), Κάνο, Αλ Φαράζ (45+5’ Αλ Αμπέντ/ 88’ Αλ Αμρί), Αλ Μπρικάν (89’ Ασίρι).