Ράμπο: «Ήθελα να τους αγκάλιαζα όλους»

Sports Παρασκήνια

Στις 29 Αυγούστου 1992 η ΕΠΟ διοργάνωσε το «Σούπερ Καπ» μεταξύ της πρωταθλήτριας ΑΕΚ και του κυπελλούχου Ολυμπιακού.

Λίγους μήνες μετά την αποχώρηση του από τους «ερυθρόλευκους», ο Τάσος Μητρόπουλος είχε την ευκαιρία, στην πρώτη του συμμετοχή με τα «κιτρινόμαυρα» της ΑΕΚ, να αντιμετωπίσει την ομάδα που λάτρεψε και λατρεύτηκε. Τον Ολυμπιακό!

Αυτή που ευτύχησε να προηγηθεί ήταν η ΑΕΚ η οποία είδε τον Αλέκο Αλεξανδρή να εξαπολύει έναν «κεραυνό» στο 31ο λεπτό με τον οποίο νίκησε τον Μύρτσο. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 1-1 με τον… Ντανιέλ Μπατίστα. Η φυγή από την ΑΕΚ δεν άρεσε στους φίλους της «Ένωσης» οι οποίοι αποδοκίμασαν τον πρώην παίκτη τους. Ο Ολυμπιακός έκανε 1-3, με γκολ του Γιώτη Τσαλουχίδη στο 58ο και του Βασίλη Καραπιάλη στο 60ο λεπτό. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς πέρασε στον αγώνα τον Τάσο Μητρόπουλο.

Ήταν το 64ο λεπτό όταν οι φίλοι του Ολυμπιακού, σε αντίθεση με αυτούς της ΑΕΚ που «σφύριξαν» τον Μπατίστα, καταχειροκρότησαν τον πρώην ποδοσφαιριστή τους.

«Αν ήταν εφικτό θα πήγαινα εκείνη τη στιγμή στην εξέδρα. Ήθελα να χειροκροτούσα τους οπαδούς του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ. Να τους αγκάλιαζα όλους. Τους ευχαριστώ για τη συμπεριφορά τους» δήλωσε ο Μητρόπουλος μετά το παιχνίδι.