Ρεσιτάλ αστοχίας στο Πανθεσσαλικό, με νικητή τον Βόλο

Η ομάδα της Μαγνησίας επικράτησε του ΟΦΗ με 1-0, για την 4η αγωνιστική της Super League 1

Βόλος και ΟΦΗ, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 4ης αγωνιστικής στη Super League 1, έδωσαν ρεσιτάλ αστοχίας στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την κατάκτηση των τριών βαθμών, χάρη στο γκολ που πέτυχε -μπαίνοντας ως αλλαγή- στο ντεμπούτο του ο Χοακίν Τόρες στο 75ο λεπτό.

Ο αγώνας στην Μαγνησία ήταν ο πρώτος του προγράμματος και ως εκ τούτου σε αυτόν έγινε η «πρεμιέρα» της μονόλεπτης στάσης εργασίας που κήρυξε ο ΠΣΑΠ.

Στη διάρκεια του παιχνιδιού, και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ένα διαγωνισμό χαμένων ευκαιριών. Αμφότερες δημιούργησαν αρκετές φορές προϋποθέσεις για γκολ. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 22 τελικές προσπάθειες (11 η κάθε μια).

Αλλά οι επιλογές αυτών που έκαναν την τελική προσπάθεια ήταν λανθασμένες. Με συνέπεια καμιά από τις δύο εστίες να μην παραβιαστεί, ως το 75ο λεπτό. Τη χαρά του γκολ στέρησε μια φορά στους γηπεδούχους (19′ Μπαλογιάννης) και δύο στους φιλοξενούμενους (59′ Φιγκεϊρέδο, 77′ Νέρια) το δοκάρι.

Με τη σημερινή του νίκη ο Βόλος «ξεπέρασε» την ευρεία ήττα στο «Γ. Καραϊσκάκης» και διατήρησε το απόρθητο της έδρας του. Ο ΟΦΗ υποχρεώθηκε στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

ΒΟΛΟΣ (Φεράνδο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Διαμάντης, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (68′ Μαξ), Μουνίθ (74′ Μάντσης), Φεράρι, Ζοάο (46′ Τόρες), Γέντρισεκ, Μυστακίδης.

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (79′ Βαζ), Μεγιάδο, Σακόρ (56′ Φιγκεϊρέδο), Νέιρα, Σεμέδο, Τσιλιανίδης, Μάνος.