ΡΕΤΡΟ: Ο πρώτος αγώνας της ΑΕΚ στους ομίλους του Champions League κόντρα στον Άγιαξ (videos)

Το ημερολόγιο δείχνει 28/9/1994 και η ΑΕΚ φιλοξενεί τον Άγιαξ, στο γήπεδο «Ν. Γκούμας», για την δεύτερη αγωνιστική του Champions League.

Αυτός είναι ο πρώτος αγώνας Champions league στην Ελλάδα (που μεταδίδεται μάλιστα από ιδιωτικό κανάλι, MEGA) με ελληνική συμμετοχή.

Ο «Αίαντας» του Φαν Χαάλ διέθετε πλήρη και νεανική ομάδα και στο τέλος της περιόδου κατέκτησε το Champions League, μετά από 22 χρόνια, νικώντας 1-0 την Μίλαν, η οποία ήταν και αυτή στον ίδιο όμιλο με την «Ένωση».

Στην Ευρώπη η ΑΕΚ, μέχρι εκείνο το σημείο είχε δυο νίκες επί της Ρέϊντζερς (στα προκριματικά) και την εκτός έδρας ισοπαλία με την Σάλτσμπουργκ, φιναλίστ του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ τον Μάιο του 1994, ενώ πριν το παιχνίδι με τον Άγιαξ υπήρχε αισιοδοξία και ενθουσιασμός για τη νίκη.

Στ’ αγωνιστικά δρώμενα τώρα, στο 30ο λεπτό μια μπαλιά του Βασίλη Τσιάρτα έβγαλε τετ-α-τετ τον Τόνι Σαβέβσκι, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Φαν ντερ Σαρ και άνοιξε το σκορ. Η χαρά για την «Ένωση» κράτησε μόνο τρία λεπτά, αφού ο Γιάρι Λιτμάνεν βγήκε μόνος μπροστά στον Ατματσίδη και ισοφάρισε σε 1-1. Οι Ολλανδοί στη συνέχεια επέβαλαν τον δικό τους γρήγορο ρυθμό, η ΑΕΚ προσπαθούσε να πάρει κάτι από τα στημένα, όμως η ομάδα του Άγιαξ δεν παιζόταν από κανέναν αντίπαλο (πήρε το τρόπαιο αήττητη). Στο 63ο λεπτό ο Κλάϊφερτ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Τέλος, άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι εκείνη την ημέρα η Νέα Φιλαδέλφεια ήταν κατάμεστη, σημειώνοντας μάλιστα ρεκόρ εισπράξεων.

Η σύνθεση του Ντούσαν ΜπάγεβιτςΑτματσίδηςΑγορογιάννηςΚασάπηςΜανωλάς, Καραγιάννης (74΄Μιρτσέκης), Βλάχος, ΣαραβάκοςΣαβέβσκι, Κωστής, Τσιάρτας (62΄Δημητριάδης), Κοπιτσής.