Ρολάν Κουρμπίς: «Ο Λουτσέσκου είναι προπονητής με ποιότητα»

Ο Ρολάν Κουρμπίς σχολίασε τις μάχες του ΠΑΟΚ με τη Μαρσέιγ.

Ο 68χρονος προπονητής  στάθηκε στον Ραζβάν Λουτσέσκου…

Ο  Κουρμπίς αγωνίστηκε για μία σεζόν (1973-74) στη χώρα μας με τη φανέλα του Ολυμπιακού, ενώ έχει περάσει και από τη Μαρσέιγ.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στη NOVA και την εκπομπή του Ντέμη Νικολαϊδη:

«Είδα ένα ματς στο οποίο κυριάρχησε η Μαρσέιγ, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καθόλου κακός. Μετά το 2-0 μου φαινόταν πιο κοντά το 3-0, παρά το 2-1. Μετά το 2-1 ήμουν πεπεισμένος ότι αυτό το αποτέλεσμα άλλαξε τη φυσιογνωμία της ρεβάνς. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ κι έτσι δεν υπάρχει αυτή η ασφάλεια για τον ΠΑΟΚ. Με αυτό το σκορ υπάρχει μόνο ένα γκολ διαφορά, έτσι υπάρχει η δυνατότητα να βρεις το γκολ σε ένα καλό πρώτο ημίχρονο και να ψάξεις στο δεύτερο ένα ακόμη, χωρίς φυσικά να δεχθείς. Η Μαρσέιγ αν δεχθεί γκολ, θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει , αλλά ο ΠΑΟΚ θα έχει και τη στήριξη των οπαδών που είναι πλεονέκτημα για κάθε ομάδα να έχει τη ρεβάνς στην έδρα της».

Για το ποιον παίκτη  ξεχώρισε:

Ανέφερε επίσης:

«Νομίζω ότι οι οπαδοί του ΠΑΟΚ μπορούν με την υποστήριξή τους να κάνουν τη διαφορά και γιατί όχι το παιχνίδι να κριθεί στην παράταση ή στα πέναλτι».