Ροντέο στη Λάρισα 3-1 η ΑΕΛ τον Βόλο

Ροντέο στη Λάρισα όπου μπορεί ΑΕΛ και Βόλος να ήταν βαθμολογικά αδιάφοροι, αλλά η μετωπική Κούγια-Μπέου είχε τις… επιπτώσεις της. Η ΑΕΛ κυριάρχησε με ανατροπή 3-1, σε ματς με  τρεις κόκκινες κάρτες, δύο πέναλτι και τέσσερα γκολ. Με εννέα έπαιξε στο τελευταίο μισάωρο ο Βόλος που είχε χάσει πέναλτι στο 0-0, με δέκα τελείωσε το παιχνίδι η ΑΕΛ.

Τα έκανε μαντάρα ο διαιτητής Αριστομένης Κουτσιαύτης, ο οποίος έκανε λάθος στην αποβολή του Γκαζάλ για την ΑΕΛ και στον Λύρατζη για τον Βόλο!

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου πήρε τη νίκη χάρη στον Γκάμπριελ Τόρζε, την πρώτη της στα πλέι άουτ.

Ο Ρουμάνος στράικερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην ανατροπή του σκορ, με τον Μπούστος στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Βαθμολογικά, η ΑΕΛ έφτασε τους 33 πόντους, ενώ ο Βόλος έμεινε στους 30.

Εντυπωσιακός ήταν ο Βόλος στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι νεοφώτιστοι ήταν καταιγιστικοί και έχασαν σωρεία ευκαιριών.

Στο 8′ μάλιστα, ο Φεράρι μπήκε στην περιοχή, ο Μάρκοβιτς τον ανέτερεψε και ο διαιτητής υπέδειξε σωστά το πέναλτι.

Ο Κρίστινσον, όμως, απέκρουσε την εκτέλεση του Μάντζη και στη συνέχεια ο Ζοάο σε άδεια εστία πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 13′ ο Τσαούσης από τα αριστερά βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά η τελική του προσπάθεια ήταν κακή.

Ωστόσο, δύο λεπτά μετά η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς, όταν έπειτα από άψογη συνεργασία, ο Γκουαροτσένα βρέθηκε πλάγια δεξιά, έσπασε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι και ο Τσοκάνης με προβολή σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ.

Οι Λαρισαίοι δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιόλογο τρόπο στην αντίπαλη εστία, αλλά στην μοναδική τους προσπάθεια έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Γκαζάλ είδε δύο κίτρινες κάρτες σε εννιά λεπτά, με την πρώτη (36’) να είναι ανύπαρκτη και τη δεύτερη (44’) αυστηρή και να βλέπει την άγουσα για τα αποδυτήρια. Το φινάλε του πρώτου μέρους φαινόταν πως θα έβρισκε τον Βόλο να πηγαίνει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, αλλά ο Οικονόμου κατάφερε να πάρει δύο κάρτες σε διάστημα ενός λεπτού και να κάνει ένα πέναλτι, με τις αριθμητικές ισορροπίες να επιστρέφουν και τον Τόρζε να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 1-1!

Η ΑΕΛ ήταν πιο παθιασμένη στο δεύτερο μέρος και είχε δύο καλές προσπάθειες με τον Μιλοσάβλιεβιτς, ενώ στο 52′ ο Μελίσσας απέκρουσε εντυπωσιακά το μακρινό σουτ του Σετσέροβιτς.

Ο ρυθμός έπεσε, αλλά στο 67′ ο Λύρατζης είδε υπερβολική δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Ασούμπρε και άφησε τους φιλοξενούμενους με 9 παίκτες.

Ο Τόρζε στο 83’… θυμήθηκε τα παλιά και με μία υπέροχη προσπάθεια και άψογο τελείωμα πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ, πετυχαίνοντας την ανατροπή του σκορ.

Το παιχνίδι είχε κι άλλες συγκινήσεις, ο Βόλος έχασε μυθική ευκαιρία με τον Μουνίθ, ο οποίος πέρασε το Κρίστινσον αλλά το πλασέ του έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Ζίζιτς! Στις καθυστερήσεις ο Ασούμπρε έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Μπούστος, ο οποίος με άψογο πλασέ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μουζέκ (76′ Στελιάνο), Μάρκοβιτς (52′ Ζίζιτς), Μιχαήλ, Μπέρτος, Μιλοσάβλιεβιτς (64′ Ηλιάδης), Σετσέροβιτς (76′ Μπούστος), Βινίσιους, Γκαζάλ, Τόρζε, Παπάζογλου (64′ Ασούμπρε).

Βόλος (Στέφανος Ξηροφώτος): Μελίσσας, Φεράρι, Οικονόμου, Διαμάντης, Λύρατζης, Μαξ, Τσοκάνης (54′ Μπαλογιάννης), Ζοάο (87′ Κυζιρίδης), Γκουαροτσένα (87′ Τόρες), Τσαούσης (46′ Δημόπουλος), Μάντζης (54′ Μουνίθ).