Σάμπα στις… καθυστερήσεις!

Την πρώτη της νίκη στο Μουντιάλ της Ρωσίας πανηγύρισε την Παρασκευή (22/6) η Βραζιλίας, που ξεπέρασε πολύ δύσκολα το εμπόδιο της Κόστα Ρίκα με 2-0.

Οι Βραζιλιάνοι ήταν στην επίθεση σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του 90λεπτου χάνοντας πληθώρα ευκαιριών, αλλά ότι δεν κατάφεραν στην κανονική διάρκεια απέναντι στην πολυπρόσωπη αντίπαλη άμυνα, το πέτυχαν και μάλιστα εις διπλούν στον έξτρα χρόνο των καθυστερήσεων.

Το σκορ άνοιξε ο Φελίπε Κουτίνιο στο 91’, στέλνοντας με το… μυτάκι την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή των Κοσταρικανών που μέχρι εκείνη τη στιγμή κρατούσαν σφιχτά το βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 97’ ο Νεϊμάρ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και εξιλεώθηκε για τις πολλές ευκαιρίες που είχε χάσει νωρίτερα μέσα στο παιχνίδι.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό η Κόστα Ρίκα έχασε κάθε ελπίδα πρόκρισης και ο αγώνας της με την Ελβετία για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Κασεμίρο, Ζέσους, Νειμάρ, Κουτίνιο, Μαρσέλο, Γουίλιαν (46’ Ντάγκλας Κόστα), Παουλίνιο (68’ Φιρμίνιο), Φάγκνερ.

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Νάβας, Ακόστα, Γκονζάλες, Μπόρχες, Ντουάρτε, Οβιέδο, Μπράιαν, Βενέγκας, Γκαμπόα (75’ Κάλβο), Γκούζμαν (83’ Τεγιέντα), Ουρένα (54’ Μπολάνος).