Σαν σήμερα, το ματς του αιώνα, Ολυμπιακός ΑΕΚ 4-4 στον τελικό του κυπέλλου, 15-14 στα πέναλτι (video)

Σαν σήμερα, 2 Μαϊου 20 του 2009 στο ΟΑΚΑ έγινε το μεγαλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών στο ελληνικό ποδόσφαιρο, Ολυμπιακός – ΑΕΚ 4-4 στον τελικό του κυπέλλου, 15-14 στα πέναλτι επικράτησαν οι «ερυθρόλευκοι» και κατέκτησαν το τρόπαιο. Η μπάλα στήθηκε 34 φο5ρές στο σημείο του πέναλντι!

Εκείνο το κύπελλο ήταν σαν να το πήραν και οι δυο. Κι ο Ολυμπιακός του Ερνέστο Βαλβέρδε και η ΑΕΚ του Ντούσαν Μπάγεβιτς.

Και τι δεν είχε εκείνος ο τελικός πριν από δέκα χρόνια που έληξε 3-3 στην κανονική διάρκειά του, 4-4 στην παράταση, χρειάστηκε να εκτελεστούν 34 πέναλτι, είχε και αποβολές.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε νωρίς – νωρίς με δύο γκολ του Ισμαέλ Μπλάνκο, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 4ο και στο 8ο λεπτό.

Με τη σέντρα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ματ Ντάρμπισαϊρ μείωσε για τους «ερυθρόλευκους» και ο Ντουντού Σεαρένσε στο 70ό λεπτό έκανε το 2-2.

Ακόμα δεν είχαμε δει τίποτα! Στο 90′, με σόλο ενέργεια, ο Νάτσο Σκόκο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-2 που έδινε τον τίτλο στην «Ένωση». Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Ντάρμπισαϊρ «χτύπησε» ξανά και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Οι συγκινήσεις δεν είχαν τελειώσει! Στο 102ο λεπτό ο Λουτσιάνο Γκαλέτι, ο οποίος στη συνέχεια αποβλήθηκε όπως και ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό, αλλά στο 107′ ο Σκόκο ισοφάρισε σε 4-4.

Και μετά ήρθαν τα πέναλτι. Τα πρώτα οκτώ, στην εστία προς τη μεριά των φιλάθλων της ΑΕΚ, εκτελούνται εύστοχα, με τους Καφέ, Μπλάνκο, Σκόκο, Εντίνιο να νικούν τον Νικοπολίδη και τους Όσκαρ, Ντουντού, Ντιόγκο, Ντομί να απαντούν, πριν ο Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς στείλει την μπάλα στο δοκάρι και ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς (αγωνιζόμενος τελευταία φορά με τη φανέλα του Ολυμπιακού) στήσει την μπάλα στα έντεκα βήματα. Ο Σεμπάστιαν Σάχα, όμως, σταμάτησε τον Σέρβο και η αγωνία συνεχίστηκε…

Στη συνέχεια, Ενσαλίβα, Σάχα, Πελετιέρι είναι εύστοχοι, όπως και οι Τοροσίδης, Μπελούτσι, Νικοπολίδης, για να αποκρούσει κατόπιν ο τερματοφύλακας των «ερυθρόλευκων» το πέναλτι του Νίκου Γεωργέα. Αμέσως μετά, ο Παρασκευάς Άντζας σούταρε πάνω στον Σάχα για να ακολουθήσουν οι εύστοχες εκτελέσεις των… ψύχραιμων Καφέ, Όσκαρ, Μπλάνκο, Ντούντου, Σκόκο, Ντιόγκο, Εντίνιο, Ντομί, Μαϊστόροβιτς, Τζόρτζεβιτς, Ενσαλίβα, Τοροσίδης, Σάχα, Μπελούτσι.

Ο Νικοπολίδης απέκρουσε το 33ο πέναλτι του Αγουστίν Πελετιέρι και στη συνέχεια ευστόχησε στο τελευταίο δικό του δίνοντας το Κύπελλο στον Ολυμπιακό, που έκανε τότε το νταμπλ για τέταρτη φορά σε πέντε χρόνια.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Γεωργέας, Ζεράλδο Άλβες, Κυριάκος (62′ Αλεξόπουλος), Μαϊστόροβιτς, Ενσαλίβα, Καφές, Μαντούκα (68′ Πελετιέρι), Σκόκο, Τζεμπούρ (77′ Εντίνιο), Μπλάνκο.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ντομί, Άντζας, Αβ. Παπαδόπουλος, Πατσατζόγλου (46′ Ντάρμπισιρ, 96′ Όσκαρ), Ντουντού, Γκαλέτι, Λέτο (62′ Τζόρτζεβιτς), Μπελούτσι, Ντιόγο.