Σάρωσαν Απόλλων Σμύρνης και ΠΑΣ Γιάννινα στη Super League 2

Νίκη στη Ριζούπολη μετά από τρεις μήνες πέτυχε ο Απόλλων Σμύρνης, που κέρδισε με το εμφατικό 4-0 τον Πλατανιά για το πρωτάθλημα της Superleague 2. Εντυπωσιακός ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε τον ουραγό Απόλλωνα Πόντου με 6-1.

Απόλλων Σμύρνης – Πλατανιάς 4-0

Εντός έδρας νίκη έπειτα από τέσσερις μήνες πέτυχε ο Απόλλων Σμύρνης. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ σάρωσε 4-0 τον Πλατανιά. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο 20΄ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Μαρκόφσκι.

Στο 27΄ ο Πλατανιάς έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Σμυρλάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, εξέλιξη η οποία έκανε ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα για την «Ελαφρά Ταξιαρχία». Στο 31΄ οι γηπεδούχοι πήραν αέρα δύο τερμάτων, χάρη σε τέρμα του Ιωαννίδη αποτέλεσμα το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β΄μέρους ο Απόλλωνας μπήκε στο ματς όπως και στο πρώτο με γκολ. Ο Μπεντινέλι ευστόχησε στο πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Μπάμπη και έκανε το 3-0 καθαρίζοντας για τα καλά την υπόθεση νίκη. Στο 65΄ και πάλι ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 4-0, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Απόλλων Πόντου – ΠΑΣ Γιάννινα 1-6

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λέο έφτασε στην πιο επιβλητική του σε σκορ νίκη στο πρωτάθλημα. Όσον αφορά το ματς, ο Απόλλων Πόντου ήταν αυτός που στο 26΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με μακρινό σουτ του Τουρσίδη.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ, το οποίο ήταν και το τελικό για το πρώτο μέρος. Στο β΄ημίχρονο μετά και τις αλλαγές που έκανε ο Αργύρης Γιαννίκης, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» πάτησε γκάζι και έφτασε στην ανατροπή. Στο 53΄ ο Λέο ήταν αυτός, που έφερε το ματς στα ίσα.

Ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο Λέο, με το δεύτερο του προσωπικό γκολ έβαλε τους Γιαννιώτες για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Στην συνέχεια και για την ακρίβεια ο Κρίζμαν στο 59΄ έκανε το 1-3 και ο Ελευθεριάδης στο 65΄ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΠΑΣ κάνοντας το 1-4. Ακολούθησαν ακόμα δύο γκολ από τον Κρίζμαν στο 79΄ και στο 89΄ τα οποία ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 1-6 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Απόλλων Λάρισας – Λεβαδειακός 1-1

Έδαφος στην προσπάθεια του να πλησιάσει κι άλλο την κορυφή έχασε στην Λάρισα ο Λεβαδειακός, όπου και άφησε δύο βαθμούς. Σ΄ότι έχει να κάνει με το ματς, η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς καθώς στο 16΄ άνοιξε το σκορ, χάρη σε τέρμα του Μάντζιου.

Μετά από το γρήγορο αυτό γκολ, το παιχνίδι άνοιξε με τις δύο ομάδες να πιέζουν για να φτάσουν η καθεμιά στο γκολ, για διαφορετικούς λόγους. Αυτό θα μπορούσε να το είχε πετύχει στο 35΄ ο Τασιούλης, η εκτέλεση φάουλ του όμως αποκρούστηκε με δυσκολία από τον Μπάγιτς σε κόρνερ… Στο β΄ ημίχρονο οι Θεσσαλοί ενέτειναν την πίεση τους και στο 75΄ κατάφεραν να φέρουν το ματς ίσα, με τέρμα του Νούσιου.

Στο 88΄ τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους Βοιωτούς, καθώς έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Μπαστιάνου με 2η κίτρινη κάρτα για θέατρο. Στο 92΄ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να μείνουν με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Ναζίμ. Από εκεί και μετά δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά το σκορ. Το οποίο και διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τέλος του ματς.