Σαρωτικός ο Ιωνικός διέλυσε 4-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή του, ο Ιωνικός διέλυσε 4-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Νίκαια και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν με 3-0 πριν καν ολοκληρωθεί πρώτο ημίχρονο, ενώ διαφύλαξαν με ευκολία το προβάδισμά τους, παίζοντας και με παίκτη περισσότερο από το 65’, λόγω αποβολής του Ράιλι. Στο 88’ ο Ντάλσιο έβαλε με γκολάρα το «κερασάκι στην τούρτα» για τον Ιωνικό, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Στην 11η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς πλέον ο Ιωνικός, έχει χάσει μόνο ένα από τα πέντε τελευταία του παιχνίδια σε επίπεδο πρωταθλήματος. Δεν έδωσε συνέχεια στη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στη Λαμία ο Απόλλωνας, γνώρισε τη 15η του ήττα στη φετινή Super League και παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με 13 βαθμούς.

Ανώτεροι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι, ευτύχισαν να προηγηθούν στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησαν. Στο 8’ ο Βαλεριάνος έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια και σέντραρε στη μεγάλη περιοχή, με τον Κιάκο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Ιωνικός συνέχιζε να πιέζει, η άμυνα του Απόλλωνα έμοιαζε χαμένη, με τους γηπεδούχους να διπλασιάζουν το προβάδισμά τους στο 18′, όταν Τουράμ, Μάνζτης και Κιάκος συνδυάστηκαν ιδανικά, με τον τελευταίο να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, για το 2-0.

Το 3-0 έγινε στο 32′, μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ασίστ του Τουράμ και τελείωμα του Μάντζη από κοντά. Η κάκιστη εικόνα των φιλοξενούμενων ανάγκασε τον Φέστα να αλλάξει σύστημα πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, περνώντας τον Κάστρο ως τρίτο κεντρικό αμυντικό και βγάζοντας εκτός αγώνα τον Γιαννιώτα.

Σαφώς πιο αργός ο ρυθμός του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ιωνικό να διαφυλάσσει το μεγάλο του προβάδισμα και τον Απόλλωνα να μην μπορεί να φανεί απειλητικός μπροστά στην εστία του Χουτεσιώτη. Στο 56′ ο Ράιλι πήγε να βάλει επικό αυτογκόλ, αλλά το γύρισμά του προς τον Κότσαρη κατέληξε στο δοκάρι, ενώ στο 58′ ο Απόλλωνας σπατάλησε τεράστια ευκαιρία, με τον Ιωαννίδη να κερδίζει πέναλτι από τον Βαλεριάνο. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε, στη συνέχεια ο Τσιλούλης πήρε την επαναφορά και σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR διότι ο παίκτης των φιλοξενούμενων είχε μπει στην περιοχή νωρίτερα του επιτρεπόμενου.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα ευκολότερα για τους γηπεδούχους στο 65′, όταν ο Σιδηρόπουλος συμβουλεύτηκε το VAR και απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Ράιλι, ο οποίος ανέτρεψε τον Μάντζη όντας ο τελευταίος αμυντικός. Το «κερασάκι στην τούρτα» του θριάμβου για τον Ιωνικό μπήκε στο 88′, με τον Ντάλσιο να διαμορφώνει το τελικό 4-0, με άπιαστο σουτ στο «παραθυράκι» της εστίας των φιλοξενούμενων.

Καλή σε γενικές γραμμές η Διαιτησία του Σιδηρόπουλου. Σωστή η αποβολή του Ράιλι, παρά το γεγονός ότι χρειάστηκε να δει το VAR για να διορθώσει την κίτρινη κάρτα που είχε δώσει αρχικά.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι (81’ Τσιριγώτης), Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Κιάκος (76΄Μάναλης), Ντάλσιο, Άοσμαν (81’ Βαφέας), Τουράμ (77’ Γκοτσούλιας), Μάντζης (84’ Πλατέλλας)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Ράιλι, Ντομίνγκες, Φατιόν (45’ Τσιμπσάχ), Παπαγεωργίου, Βιτλής, Σλίβκα, Μαρτίνεζ (45’ Τσιλούλης), Γιαννιώτας (39’ Κάστρο), Παμλίδης (71’ Ντάουντα), Ιωαννίδης (74’ Γιακιμόφσκι)