Σε φουλ φόρμα ο Αστέρας πέρασε από τον Βόλο 0-1

Σε φουλ φόρμα ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε την έκτη συνεχόμενη νίκη του στη Super League 1, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Βόλου 0-1 στη Μαγνησία.  Δεν χάνεται πλέον η 6η θέση για τους Αρκάδες, που αποσπάστηκαν στο +11 από τον έβδομο Ατρόμητο, ενώ βρίσκονται στο -2 από τον πέμπτο Παναθηναϊκό. Σκόρερ για τον Αστέρα ο Λουίς Φερνάντεθ στο 28’.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Αστέρας είχε καλή ευκαιρία, όταν ο Λ.Φερνάντεθ σούταρε από καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Κλέιμαν.

Το ζωηρό πρώτο δεκάλεπτο έδωσε τη θέση του σε ένα άνευρο επόμενο 15λεπτο, ωστόσο στο 28ο λεπτό ο Αστέρας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Λουίς Φερνάντεθ: Ο Άλβαρες σέντραρε κι ο Ισπανός με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Το προβάδισμα του Αστέρα σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν δίκαιο, καθώς είχε μπει πιο δυνατά στο ματς και παρότι στη συνέχεια είχε κατεβάσει ταχύτητα, εντούτοις παρέμενε η πιο καλύτερη ομάδα στο γήπεδο.

Ο Βόλος δεν ήταν καθόλου απειλητικός και στο 38′ ο Άνχελ Λόπεθ έκανε διπλή αλλαγή (μάλιστα αντικατέστησε τον θετικό μέχρι εκείνη τη στιγμή Σωτήρη Νίνη), καθώς δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος.

Στο 41’ οι γηπεδούχοι έκαναν την καλύτερή τους στιγμή με τον Δουβίκα, ο οποίος με εξαιρετική κίνηση βρέθηκε μόνος απέναντι στον Τσιφτσή, αλλά πλάσαρε με το αριστερό πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους (49’), ο Αστέρας έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Μπαράλες για το 0-2, καθώς πλάσαρε έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Καλή η διαιτησία του Ιωάννη Παπαδόπουλου.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Σάντσες, Γκρίλο (38’ Μίλοκ), Μήτογλου, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Μαρτίνες (74’ Kρητικός), Νίνης (38’ Περέα), Μπαρτόλο, Δουβίκας

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρσία (90’ Κώτσιρας), Άλβαρες, Καστάνο, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Μουνάφο (68’ Ιγκλέσιας), Σίτο (68’ Τιλίκα), Λουίς Φερνάντεθ (90’ Πασαλίδης), Κρεσπί (80’ Ριέρα), Μπαράλες