Σε… τελικό πάνε Ουαλία-Φινλανδία

Την πρώτη της νίκη σε επίσημο παιχνίδι με αντίπαλο την Ρωσία πανηγύρισε η Τουρκία, που επικράτησε με 3-2 με ανατροπή στο «Σουκρού Σαράτσογλου», για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου του League Β κι έμεινε στο «κόλπο» για την άνοδο.

Ο Ντεμιράλ έκανε λάθος, ο Κουζάεφ έκλεψε την μπάλα, πάτησε περιοχή από δεξιά κι «έκοψε» την κατάλληλη στιγμή για τον επερχόμενο Τσερίσεφ, ο οποίος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 11ο λεπτό!

Η Ρωσία έμεινε με 10 παίκτες στο 24’, λόγω της αποβολής του Σεμένοφ με απευθείας κόκκινη κάρτα και, δύο λεπτά μετά, δέχθηκε και την ισοφάριση από τους γηπεδούχους χάρη στην κεφαλιά του Κάραμαν από την μικρή περιοχή.

Με ψυχολογία και αριθμητικό πλεονέκτημα… μαζί τους, οι παίκτες του Σενόλ Γκουνές έκαναν και την ολική επαναφορά, με τον Ουντέρ να σκοράρει με ωραίο πλασέ από θέση μέσα δεξιά στην απέναντι γωνία του Γκιγέρμε, από ασίστ του Αϊχάν, για το 2-1 στο 32’!

Η Τουρκία κέρδισε πέναλτι σε… υποτιθέμενη ανατροπή του Τουφάν από τον Κουζάεφ, χωρίς να υπάρχει παράβαση, με τον Τοσούν να το εκτελεί εύστοχα, πετυχαίνοντας στο 52ο λεπτό το 3-1.

Η ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ, πάντως, δεν τα παράτησε και μείωσε εκ νέου σε 3-2, πέντε λεπτά μετά, με τον Κουζάεφ να σκοράρει με σουτ από την μικρή περιοχή, μετά από ασίστ του Αντόνοφ.

Η Φινλανδία που επικράτησε εκτός έδρας της ουραγού του 4ου ομίλου του League Β Βουλγαρίας με 2-1 και έμεινε ζωντανή για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Οι Σκανδιναβοί προηγήθηκαν με… γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς ο Τέιλορ έβγαλε τον Πούκι «φάτσα» με τον Λούκοφ και ο επιθετικός της Νόριτς τον νίκησε στο τετ α τετ, κάνοντας το 0-1 από το… 7’ κιόλας.

Ενώ πέτυχαν και δεύτερο γκολ σε εξίσου καίριο σημείο, όταν από εντυπωσιακή επέμβαση του Λούκοφ σε προσπάθεια του Πούκι, ο -παλιός άσος του Παναθηναϊκού- Λουντ πήρε το «ριμπάουντ» και με φοβερό βολέ έκανε το 0-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους!

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν όχι ένα αλλά… δύο πέναλτι στην επανάληψη σε διάστημα οκτώ λεπτών, με τον Χραντέτσκι να αποκρούει την εκτέλεση του Ίβάνοφ στο 60’ αλλά τον Ίλιεφ να σκοράρει παρά την νέα καλή προσπάθεια του τερματοφύλακα της Φινλανδίας, για το 1-2, δεν μπόρεσαν όμως να φτάσουν και στην ισοφάριση τελικά…

Στο άλλο ματς του γκρουπ, η Ουαλία ήθελε νίκη επί της Ιρλανδίας και ήττα της Φινλανδίας για να «καθαρίσει» από σήμερα την πρώτη θέση και τον προβιβασμό στο League A.

Αν και δυσκολεύθηκε αρκετά, τελικά τα κατάφερε, χάρη στην κεφαλιά του Μπρουκς από την ασίστ του Μπέιλ, με τον Χέντρικ να αποβάλλεταιμε απευθείας κόκκινη καρτα στο 94′ για την Ιρλανδία, κερδίζοντας 1-0 στο ντέρμπι του «νησιού» και πλέον θα παίξει την πρωτιά στον… τελικό με την Φινλανδία την τελευταία αγωνιστική, έχοντας και το «Χ» δικό της!