Σε τροχιά play off η Ξάνθη 1-0 τον Ατρόμητο

Σε ένα παιχνίδι όπου οι μεγάλες φάσεις έμοιαζαν με είδος υπό εξαφάνιση, η Ξάνθη νίκησε με 1-0 τον Ατρόμητο, έφτασε τους 19 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον ΟΦΗ κάτω από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ! Έχοντας προχωρήσει και σε απόλυση του Κίκο Ραμίρεθ, οι Ακρίτες αντέδρασαν κι επέστρεψαν στις νίκες, ενώ ο Ατρόμητος έμεινε χαμηλά στη βαθμολογία, καθώς έχει μόλις 14 πόντους.

Στο 57΄ έγινε η φάση που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Ντουρίτσκοβιτς μπήκε στην περιοχή, ο Χαρίσης τον βρήκε στο πόδι έπεσε μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Φωτιάδης έδωσε πέναλτι. O Tεσέιρα ευστόχησε και έκανε το 1-0.

Η νίκη ήταν το απόλυτο ζητούμενο για τους δυο αντιπάλους. Για τη μεν Ξάνθη προκειμένου να μπει για τα καλά σε τροχιά play off και για τον δε Ατρόμητο για να καλύψει το χαμένο έδαφος στην πορεία του για την πρώτη εξάδα.

Η κρισιμότητα της αναμέτρησης «γέννησε» ένα άγχος για τους δυο αντιπάλους που ήταν έκδηλο και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Η Ξάνθη στεκόταν σχετικά καλύτερα  στον αγωνιστικό χώρο και είχε ελαφρά υπεροχή στην εικόνα της σε σχέση με τον Ατρόμητο αλλά μόνο υποψίες ευκαιριών γινόντουσαν με αποτέλεσμα το παιχνίδι να «μυρίζει» λευκή ισοπαλία.

Μόλις στην πρώτη αξιοσημείωτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, η Ξάνθη κέρδισε το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Τεσέιρα. Από εκείνο το σημείο και μετά η Ξάνθη οπισθοχώρησε, ο Ατρόμητος πήρε μέτρα και η εικόνα της αναμέτρησης αντιστράφηκε: ήταν η ομάδα του Περιστερίου που είχε την υπεροχή καθώς έψαχνε και την ισοφάριση.

Παρ’ όλα αυτά το παιχνίδι συνέχισε να μην έχει ευκαιρίες με τρανταχτή εξαίρεση τη μεγάλη φάση που χάθηκε για την ομάδα του Περιστερίου μόλις τρία λεπτά μετά το 1-0 όταν ο Μανούσος έπιασε την κοντινή κεφαλιά και ο Αμπάντ απέκρουσε δύσκολα.

Ξάνθη (Κόλτσης – Σιδερίδης): Αμπάντ, Στάρτζεον, Φασίδης, Κοβάτσεβιτς, Τζουρίτσκοβιτς, Μαλεζάς, Εντουάρντο (84′ Ντε Λούκας), Ρενέλα (65′ Μπαριέντος), Καρασαλίδης, Τέρκι (55′ Καμαρά), Σόσα

Ατρόμητος (Κορακάκης – Οφρυδόπουλος): Μέγερι, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόχα, Μπαένα (83′ Ούμπιντες), Χαρίσης, Μανούσος, Ανδρούτσος (68′ Ρόσα), Ενσικουλού, Βέλλιος (54′ Γιακουμάκης)