Σεφτέ έκανε ο Απόλλων Σμύρνης 0-0 με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο

Τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα πήρε την 9η αγωνιστική ο Απόλλων Σμύρνης και μάλιστα εκτός έδρας. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» του Γιάννη Ματζουράκη, απέσπασε 0-0 στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ, έχοντας δικό της το δεύτερο ημίχρονο όπου θα μπορούσε να κάνει και την μεγάλη έκπληξη κλέβοντας το τρίποντο.

Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο καθώς το παιχνίδι ήταν  μοιρασμένο στο Γεντί Κουλέ. Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ είχε διάθεση και πίεσε, αλλά δεν μετουσίωσε σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Χαρακτηριστικό είναι πως η κατοχή της μπάλας στο διάστημα αυτό έφτασε το 68% για τους γηπεδούχους που θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ αν βρισκόταν σε καλύτερη μέρα ο Αραβίδης.

Στην επανάληψη ωστόσο, ο Απόλλωνας έδειξε πως η εξαιρετική εμφάνισή του στο «Καραϊσκάκης» δεν ήταν απλά ένα πυροτέχνημα: η ομάδα του Μαντζουράκη μεταμορφώθηκε και ειδικά από την στιγμή που μπήκε στο ματς ο Σικαμπάλα και μετά είχε την απόλυτη υπεροχή χάνοντας μάλιστα και ορισμένες πολύ σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Βέβαια στο δεύτερο ημίχρονο έλαβε χώρα και η φάση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι όταν στο 54′ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κύργια μέσα στην περιοχή αλλά δεν δόθηκε πέναλτι.

Ο Απόλλων έχασε σημαντική ευκαιρία στο 68’ όταν σε κάθετη του Τριάδη στον Μάντζιο, αυτός βρέθηκε απέναντι στον Στρέζο από πλάγια θέση, πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ του ΟΦΗ έδιωξε με το σώμα. Έξι λεπτά μετά ήταν η σειρά του Ντ’ Ούρσο να απειλήσει και τον Στρέζο να απομακρύνει και πάλι.

Έτσι φτάσαμε στη φάση του 88′ και στη μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα να πάρει τη νίκη. Ο Σικαμπάλα έκανε εντυπωσιακή κούρσα και πάσαρε στον αμαρκάριστο Μάντζιο, που πλάσαρε μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο νεαρός πορτιέρο των Κρητικών είπε και πάλι «όχι» και κράτησε το 0-0.

Ο ΟΦΗ έφτασε τους 7 βαθμούς και συνεχίζει την μάχη να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις, τη στιγμή που ο Απόλλωνας πήρε τον πρώτο της βαθμό.

Ο Βασίλης Φωτιάς άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί σε αρκετές περιπτώσεις χωρίς να σταματήσει τον ρυθμό. Στη φάση του 54′ ο ρέφερι από την Πέλλα θα μπορούσε να δείξει το πέναλτι σε χέρι του Κύργια.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Νάστος (64’ Βουό), Παπάζογλου, Κυριακίδης, Πλατέλλας, Κουτσιανικούλης (65’ Ντίνας), Αραβίδης (80’ Νέιρα).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας, Λούκιτς, Οριουέλα, Γκίνο, Κονέ, Τριάδης (81’ Ακόστα), Ντ’ Ούρσο (91’ Τζανετόπουλος), Μπεντινέλι (61’ Σικαμπάλα), Μάντζιος.