Σφαγή και συντριβή της Κύπρου στη Μάλτα 3-0

Ήττα σοκ 3-0 της Κύπρου στην Μάλτα. Το συγκρότημα του Νίκου Κωστένογλου βρέθηκε στον πάτο του όγδοου ομίλου των προκριματικών του Μουντιάλ.

Έτσι, έχασε μεγάλη ευκαιρία να μείνει κοντά στις θέσεις που οδηγούν στο Παγκόσμιο Κύπελλο, μετά τις ισοπαλίες των πρωτοπόρων.

Οι Κύπριοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο 41ο λεπτό, όταν ο διαιτητής απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Σωτηρίου για θέατρο, παρότι φαίνεται να ανατρέπεται από πάτημα αντιπάλου εντός της περιοχής.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα έδωσε… φτερά στους Μαλτέζους, που άνοιξαν το σκορ στο 44ο λεπτό με τον Ατάρτ, ενώ στο 46’ ο Εμπόνγκ διπλασίασε τα τέρματα.

Ο Ατάρτ βρήκε ξανά δίχτυα στο 54’ και διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Συγκάτοικοι στην κορυφή του ομίλου παραμένουν Ρωσία και Κροατία μετά το μεταξύ τους 0-0 στη Μόσχα.

Οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να πάρουν το ματς στο 88’, όταν ο Λιβάκοβιτς μπλόκαρε το βολέ του Ζαμπολότνι, με τους Κροάτες να διατηρούν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, χωρίς όμως να καταφέρνουν να το εκμεταλλευτούν.

Στο «Χ» (1-1) κόλλησαν και οι Σλοβενία και Σλοβακία στη Λιουμπλιάνα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 32’ με τον Μπόζενικ, όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν το αποτέλεσμα που θα τους έφερνε στην κορυφή του ομίλου, αφού οι Σλοβένοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 42’ με τον Στογιάνοβιτς.