Σφαλιάρα στο… 95΄ στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έριξε 2-1 η Γιουνγκ Μπόις

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πλήρωσε τα ολέθρια λάθη των Μπισάκα και Λίνγκαρντ και γνώρισε την ήττα 2-1 από τη Γιουνγκ Μπόις στη Βέρνη.

Το ματς άρχισε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ. Με μία εντυπωσιακή ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες, ο Κριστιάνο Ρονάλντο κατάφερε στο 13’ να ανοίξει το σκορ, πετυχαίνοντας το τρίτο του γκολ σε δύο εμφανίσεις με την επιστροφή του στην Αγγλία.

Όλα έμοιαζαν ιδεατά, καθώς η Γιουνγκ Μπόις έδειχνε ανήμπορη να διαχειριστεί την ορμή της Γιουνάιτεντ, ενώ ο Κριστιάνο έχασε κι άλλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0. Όλα αυτά μέχρι το 35’. Σε εκείνο το λεπτό, ο Γουάν Μπισάκα αποφάσισε να ρισκάρει την καριέρα του Μαρτίνς σε ένα εντελώς ακίνδυνο σημείο για την ομάδα του και απόλυτα δικαιολογημένα είδε την κόκκινη κάρτα.

Από εκείνο το λεπτό, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χάρισε μέτρα στους γηπεδούχους, παρέδωσε την κατοχή και απλά φαινόταν θέμα χρόνου να δεχθεί την ισοφάριση.

Στο 66’ ο Ενγκαμαλέου πρόλαβε τον Βαράν στην ασίστ του Χέφτι από τα δεξιά και από κοντά νίκησε τον Ντε Χέα, διαμορφώνοντας το 1-1. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ θεώρησε ότι ήταν μια καλή στιγμή να ξεκουράσει μαζί και τον Μπρούνο Φερνάντες και τον Κριστιάνο Ρονάλντο, αντικαθιστώντας τους στο 72’ με τους Μάτιτς και Λίνγκαρντ.

Η Γιουνγκ Μπόις πήρε το μήνυμα, άρχισε να επιτίθεται και τελικά την ασίστ την έδωσε ο Τζέσε Λίνγκαρντ στο 95΄. Ο Άγγλος έκανε ένα τυφλό γύρισμα, ο Σιμπατσέου το εκμεταλλεύτηκε και με πλασέ χάρισε την ιστορική νίκη στην Ελβετική ομάδα.