Σφαλιάρα στον ΠΑΟΚ και από τον Ατρόμητο 3-2 στο Περιστέρι

Το πρωτάθλημα έχει πετάξει εδώ και καιρό από τον ΠΑΟΚ, όμως πλέον μετά τη σφαλιάρα απ’ τον Ατρόμητο  3-2 στο Περιστέρι, αρχίζει και απομακρύνεται η δεύτερη θέση, καθώς ο Άρης του έχει ξεφύγει τέσσερις βαθμούς.

Με τα χάλια που έχει ο ΠΑΟΚ, αισθάνεται πλέον καυτή την ανάσα της ΑΕΚ που είναι ένα πόντο πίσω του. Ο δικέφαλος του βορρά προηγήθηκε δυο φορές, αλλά την τελευταία λέξη είπε ο Νάτσος που εκτέλεσε σε υποδειγματική αντεπίθεση τον Πασχαλάκη σε… νεκρό χρόνο!

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε πως θα μπορούσε να φύγει ακόμη και με τη νίκη από το Περιστέρι, ωστόσο δύο λάθη του Γιαννούλη, πολλά περισσότερα από τον Γκαρσία από τον πάγκο και οι… χρυσές αλλαγές του Κάναντι τον έκαναν να φύγει με κατεβασμένο κεφάλι. Ο Σφιντέρσκι άνοιξε το σκορ, ο Μουνίθ ισοφάρισε προσωρινά, ο Ουάρντα στην επιστροφή του έκανε το 1-2 στο 82′, με τον Ατρόμητο να ισοφαρίζει εκ νέου με τον Χαρίση και να παίρνει σπουδαίο τρίποντο στο 94′ με τέρμα του Νάτσου.

Το παιχνίδι άρχισε με αρκετά καλό ρυθμό και δύο φάσεις, μία για κάθε ομάδα, στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Πρώτα, στο 3′, ο Σφιντέρσκι δεν κατάφερε με τακουνάκι να κερδίσει τον Γιαννιώτη για να κάνει το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη πραγματικά σπουδαία ευκαιρία του ματς.

Συγκεκριμένα, ο Νάτσος, έκανε υπέροχη σέντρα από τα αριστερά στον Σάλομον που ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Πασχαλάκης ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε. Από εκεί και πέρα κι αφού το σουτ του Μανούσου στο 13′ έφυγε άουτ, ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε κι απείλησε αρκετά την αντίπαλη εστία…

Ο «δικέφαλος» του βορρά, πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και βρισκόταν συνεχώς στο αντίπαλο μισό. Κάπως έτσι, έφτασε κοντά στο 0-1, με τον Σφιντέρσκι στο 14′ να βλέπει την μπάλα να σταματάει σε σώματα μετά από ασίστ του Γιαννούλη. Από το κόρνερ που κέρδισε ο φορ του ΠΑΟΚ, ήρθε και το πέναλτι για τους φιλοξενούμενους.

Ο Κωτσόπουλος έκανε χέρι, με τον Διαμαντόπουλο σωστά να δίνει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζόλης, ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα άουτ στο 16′, με τον Γιαννιώτη να πέφτει σωστά και ουσιαστικά εκεί να επιβαρύνει τον τραυματισμό που έχει στον δεξί ώμο με αποτέλεσμα λίγα λεπτά αργότερα να αντικατασταθεί. Στο 19′, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ του Σβαμπ που έβγαλε ο Έλληνας γκολκίπερ και τρία λεπτά μετά ήρθε το 0-1…

Οι πρωταγωνιστές στο χαμένο πέναλτι του ΠΑΟΚ, ήταν εκείνοι που έκαναν το 0-1. Ο Τζόλης έκανε την σέντρα στον Σφιντέρσκι, η άμυνα του Ατρόμητου τον έχασε κι εκείνος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 22′. Μετά το γκολ ο Ατρόμητος, το μόνο που κατάφερε να κάνει μέχρι το ημίχρονο ήταν μια κεφαλιά του Γούτα που έφυγε άουτ.

Αντίθετα, ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος, Σφιντέρσκι, έφτασε κοντά και στο 0-2 στο 40′. Τότε, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ατρόμητου πήρε την κεφαλιά, με τον Μανδά να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση κρατώντας την ομάδα του με ένα γκολ πίσω στο ημίχρονο.

Ο Σφιντέρσκι ήταν αυτός που απείλησε ξανά στο 54ο λεπτό αλλά σπατάλησε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία, με τον Μανδά να βγαίνει ξανά νικητής στη μοναδική φάση του πρώτου τετάρτου δευτέρου μέρους.

Ο Κάναντι έριξε στο ματς τον Μουνίθ αντί του Νταβιώτη με τη συμπλήρωση μιας ώρας και στα… καπάκια ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Γιαννούλη και με φοβερό σουτ από τα 20 μέτρα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Πασχαλάκη για το 1-1!

Ο Ατρόμητος είχε πάρει ψυχολογία, ο Κάναντι βοηθούσε σημαντικά από τον πάγκο και έδειχνε να ελέγχει το ματς. Από την άλλη μεριά, ο Γκαρσία έριξε στο γήπεδο όλους τους επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές του, ακόμη και τον Κρμέντσικ που έκανε ντεμπούτο. Ωστόσο, ο Ουάρντα ήταν αυτός που στο 82ο λεπτό πλήγωσε την πρώην ομάδα του με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Νινούα (1-2), πανηγυρίζοντας έξαλλα το γκολ του.

Η πλάστιγγα είχε γύρει υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι αποδείχτηκαν ξανά φλύαροι! Τρία λεπτά μετά ο Χριστοδουλόπουλος έκανε φοβερή ντρίμπλα στον Γιαννούλη και γύρισε στον Μάτιτς, ο οποίος έκανε… τσαφ μέσα από την περιοχή αλλά άθελά του έστρωσε την μπάλα στον Χαρίση που ήταν η σειρά του να πληγώσει την πρώην ομάδα του (2-2) και με τον Πασχαλάκη να φέρει ευθύνη! Το ματς έδειχνε πως θα έληγε ως είχε, ωστόσο ο Ατρόμητος τιμώρησε ακόμη μία τραγική αμυντική συμπεριφορά του ΠΑΟΚ και στην κόντρα-επίθεση στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάτιτς πέρασε υπέροχη κάθετη στον Νάτσο, ο οποίος με τρομερό τσιμπητό πλασέ έγραψε το 3-2 και χάρισε ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του.

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, κάνοντας καλό ματς. Έδωσε σωστά το πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ στο 15ο λεπτό στο χέρι του Κωτσόπουλου, ενώ έκανε και σωστή χρήση των καρτών του. Ο α’ βοηθός του Μιχάλης Δημόπουλος λίγο έλειψε να βάλει… φωτιά στο φινάλε του ματς σηκώνοντας το σημαιάκι για οφσάιντ στον Νάτσο, αλλά το τέρμα του μέτρησε σωστά με την εξέταση του VAR.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης (32′ Μανδάς), Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο, Κιβρακίδης, Νάτσος, Σάλομον, Χαρίσης, Νταβιώτης (60′ Μουνίθ), Μανούσος (76′ Μάτιτς), Κωτσόπουλος (75′ Χριστοδουλόπουλος)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ντούγκλας, Σβαμπ (71′ Ελ Καντουρί), Μουργκ (71′ Ουάρντα), Ζίβκοβιτς (78′ Νινούα), Τζόλης (65′ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (78′ Κρέμτσικ)