«Σφιχταγκάλιασε» την πρόκριση στους «16» η Ρωσία (video)

1ος όμιλος

Η «αρκούδα βρυχάται» στο Mundial 2018. Η οικοδέσποινα Ρωσία, στη δεύτερη αγωνιστική του 1ου ομίλου, νίκησε την Αίγυπτο με 3-1 (47′ αυτ. Φατχί, 59′ Τσερίσεβ, 62′ Τζιούμπα – 73′ πέν. Σαλάχ) και «σφιχταγκάλιασε» την πρόκριση στους «16». Για να μη συμβεί αυτό θα πρέπει να γίνουν «πράγματα και θαύματα». Δηλαδή, να ηττηθεί η Ρωσία από την Ουρουγουάη και να νικήσει η Σαουδική Αραβία και στους δύο αγώνες που έχει να δώσει (με Ουρουγουάη και Αίγυπτο) με ευρύ σκορ, ώστε να υπερισχύσει στη διαφορά τερμάτων.

Το πρώτο ημίχρονο στο «Saint Petersburg Stadium» θα ξεχαστεί γρήγορα. Πολλά λάθη εκατέρωθεν, αλληλοεξουδετέρωση των αντιπάλων, ελάχιστες φάσεις. Αντίθετα, το δεύτερο 45λεπτο πρόσφερε αρκετές συγκινήσεις. Η γηπεδούχος «άνοιξε» το σκορ, με το… καλησπέρα της επανάληψης, από ευνοϊκές συγκυρίες. Στο σουτ που έκανε ο Ζόμπνιν η μπάλα κόντραρε στο πόδι του πεσμένου Φατχί, πήρε απίστευτα φάλτσα και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ελ Σενάουι.

Η Αίγυπτος επηρεάστηκε και η Ρωσία δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη. Πέτυχε άλλα δύο γκολ και μέσα σε 15 λεπτά «καθάρισε» τη νίκη και ουσιαστικά την πρόκριση. Όταν οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν και προσπάθησαν να αντιδράσουν το μόνο που κατάφεραν ήταν να δημιουργήσουν κάποιες φάσεις αλλά να αξιοποιήσουν μόνο μια και απλά να μειώσουν το σκορ. Στο 73′ που ο Παραγουανός διαιτητής, Ενρίκε Κάσερες, έκανε χρήση του VAR και έδειξε την άσπρη βούλα. Ο -επηρεασμένος από τον τραυματισμό και μακριά από τον καλό εαυτό του- Σαλάχ ευστόχησε και οι «φαραώ» πανηγύρισαν γκολ σε Mundial μετά από 28 χρόνια. Το προηγούμενο ήταν στη διοργάνωση που φιλοξένησε η Ιταλία το 1990.

ΡΩΣΙΑ: Ακινφέεβ, Φερνάντες, Κουτέποβ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόβ (86′ Κουντριασόβ), Γκαζίνσκι, Ζόμπνιν, Σαμέντοβ, Γκολόβιν, Τσερίσεβ (74′ Κουζιάεβ), Τζιούμπα (79′ Σμολόβ)

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Ελ Σενάουι, Φατχί, Γκαμπρ, Χεγκάζι, Αμπντούλ Σαφί, Ελνένι (64′ Ουάρντα), Χάμεντ, Σαλάχ, Ελ Σαΐντ, Τρεζεγκέ (68′ Σόμπχι), Μόχσεν (82′ Καράμπα)