Σφράγισε το εισιτήριο ο Ολυμπιακός με δεύτερη νίκη 1-0 επί της Νέφτσι στο Μπακού

Ο Ολυμπιακός δικαίωσε τον τίτλο του φαβορί και πήρε την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, καθώς επικράτησε 1-0 της Νέφτσι στο Μπακού.

Οι Πειραιώτες ξεπέρασαν τα προβλήματα των απουσιών που αντιμετώπιζαν καθώς πήγαν στο Αζερμπαϊτζάν με μόλις 18 παίκτες. Μετά το 1-0 και του πρώτου αγώνα, το γρήγορο γκολ του Μασούρα στο 15′ μετά από υπέροχη ασίστ του Βαλμπουενά, έδωσε αέρα στους «ερυθρόλευκους» που πήραν άνετα την πρόκριση, με το σκορ να τους αδικεί, καθώς δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες που δεν αξιοποίησαν.

Με 5-4-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Τζολάκης στην εστία, με τους Λαλά, Σισέ μπακ και τριάδα στόπερ τους Σεμέδο, Μπα, Μάρκοβιτς. Κουντέ και Σουρλής στα χαφ, με τους Βαλμπουενά, Μασούρα να ενισχύουν τον Χασάν στην επίθεση.

Ο κακός αγωνιστικός χώρος, ο υπερβολικός αέρας και οι πολλές απουσίες, δεν αποτέλεσαν ανυπέρβλητα εμπόδια για τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν χώρο και μπάλα στους γηπεδούχους που είχαν ένα μακρινό σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Τζολάκης, για να αρχίσουν μετά το δεκάλεπτο να παίρνουν μέτρα και να χτυπάνε στο 15΄ χάρη στο πείσμα του Σισέ, που πίεσε, έκλεψε αλλά αστόχησε σε τετ-α-τετ, και στην οξυδέρκεια του Βαλμπουενά που αντί να τελειώσει τη φάση μέσα από την περιοχή, τσίμπησε υπέροχα για το 0-1 με τον Μασούρα.

Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τους Πειραιώτες, με τον Μαρτίνς να βλέπει τον Κουντέ να κάνει τρομερό ματς, να κλείνει χώρους, να κλέβει μπάλες και να μοιράζει, προσθέτοντας τρεξίματα και ηρεμία στην ομάδα του. Ο Σουρλής ανταποκρινόταν στις απαιτήσεις του αγώνα, όπως και ο Σισέ στη θέση του αριστερού μπακ, με την αμυντική γραμμή να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα και τους Αζέρους να προσπαθούν να απειλήσουν μόνο με μακρινά σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει μακριά από την περιοχή του τους παίκτες της Νέφτσι. Οι γραμμές των παικτών του Μαρτίνς ήταν κοντά, κάτι που βοηθούσε στις αλληλοκαλύψεις, με τον Βαλμπουενά να κρατάει διαρκώς μπάλες και να μοιράζει μαεστρικά το παιχνίδι, με τον Χασάν να έχει άχαρο ρόλο αλλά να κάνει σωστά τη δουλειά του. Η Νέφτσι συνέχιζε να δείχνει πως αν πιεστεί στην άμυνά της θα κάνει λάθη, κάτι που λίγο έλειψε να εκμεταλλευτεί αρκετές φορές στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός, αλλά τα χαλούσε στην τελική πάσα. Όπως τα χάλασε αρχικά ο Χασάν στο 58′ που εξ επαφής δεν μπόρεσε να σκοράρει και στο σουτ του Βαλμπουενά που πέρασε άουτ.

Η… κακοδαιμονία εμφανίστηκε ξανά για τον Ολυμπιακό, όταν αποχώρησε με πρόβλημα ο Σουρλής (82′), αλλά πλέον η κατάσταση δεν μπορούσε να ανατραπεί. Οι παίκτες του Μαρτίνς διαχειρίζονταν άψογα το παιχνίδι, δεν λύγισαν ούτε από την  πίεση της Νέφτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο, κράτησαν τη νίκη και πήραν πανηγυρική πρόκριση.