Σίφουνας ο Βόλος πέρασε 4-1 από τον Αιγινιακό

Στο +6 από την δεύτερη Κέρκυρα αύξησε την διαφορά του ο Βόλος ο οποίος κέρδισε με 4-1 τον Αιγινιακό εκτός έδρας. Σκαρφάλωσε πέμπτη η Δόξα Δράμας (2-0 τον Καραϊσκάκη), έφυγε με τρίποντο από την Καλαμαριά ο Αήττητος Σπάτων, ισοπαλία στο τέλος στα Τρίκαλα για τον Απόλλωνα Λάρισας.

Ο πρωτοπόρος της Football League ΝΠΣ Βόλος, άφησε πίσω του την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Ηρακλή, επικρατώντας 4-1 στην έδρα του Αιγινιακού και κράτησε σε απόσταση ασφαλείας την Κέρκυρα, που είναι η μοναδική ομάδα που τον απειλεί στην παρούσα φάση.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν δοκάρι με τον Μάντζη μόλις στο 2’, «καθάρισαν» ουσιαστικά από το πρώτο μέρος το παιχνίδι, αφού στο 34’ βρέθηκαν μπροστά με τρία τέρματα διαφορά από το 34ο λεπτό. Ο Ντεντάκης άνοιξε το σκορ στο 16’ με προβολή, ο Δημόπουλος βρήκε δίχτυα στο 30’ έπειτα από κόρνερ, ενώ λίγα λεπτά μετά ο Ηλιόπουλος σκόραρε μετά από αντεπίθεση. Λίγο πριν, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι μέσα στην περιοχή. Ο Παπαδόπουλος μείωσε στο 52’ μετά από συνεργασία με τον Γιαλαμούδη και πέντε λεπτά μετά ο Φράγκος ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Κοκκόρης.

Η Δόξα Δράμας σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση έπειτα από το 2-0 επί της ΑΕ Καραϊσκάκης, που διαμορφώθηκε με το δυνατό σουτ του Πατράλη στο 28’ και το εύστοχο πέναλτι (χέρι Γυφτοκώστα) του Ροζέριο στο 32ο λεπτό.

Ο Αήττητος Σπάτων πέρασε με 1-0 από την έδρα του Απόλλωνα Πόντου, που έχασε σημαντικό έδαφος σχετικά με την προσπάθεια που κάνει για καλό πλασάρισμα και κατάκτηση της δεύτερης θέσης. Ο Λύρας με ατομική προσπάθεια και τελείωμα στο 58’ έκρινε το ματς.

Σκόνταψε στις καθυστερήσεις ο Απόλλων Λάρισας, ο οποίος ήρθε 1-1 στα Τρίκαλα, που συνεχίζουν να έχουν σφιγμένη θηλιά στον λαιμό. Η ομάδα του Τρόιζι και έφτασε τους 23 βαθμούς και απέχει 6 από την Κέρκυρα και τη δεύτερη θέση, ενώ οι γηπεδούχοι παραμένουν εντός της επικίνδυνης ζώνης με 13. Ο Γκουντρουμπής άνοιξε το σκορ στο 79′ με προβολή και ο Καπός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις.