Σημαντικά διπλά για Αιγάλεω και Βέροια (video)

Επικράτησαν, αντίστοιχα, Διαγόρα και Καλαμάτας. «Περίπατος» του Ολυμπιακού Βόλου για τη 14η αγωνιστική της Football League

Σημαντικά διπλά πανηγύρισαν σήμερα (4/1) Αιγάλεω και Βέροια. Έφυγαν με τρίποντα από Καλαμάτα και Ρόδο, αντίστοιχα, για τη 14η αγωνιστική της Football League. «Περίπατος» του Ολυμπιακού Βόλου.

Με τους τρεις πόντους, πολύ πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ, στις αποσκευές του έφυγε το Αιγάλεω από την Καλαμάτα. Η ομάδα των δυτικών συνοικιών επικράτησε της «Μαύρης Θύελλας» με 1-0, χάρη στο γκολ που πέτυχε -με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ- ο Τσιλιγκίρη στο 5ο λεπτό.

Στο 87′ η αναμέτρηση διακόπηκε για περίπου διεκόπη για δύο λεπτά. Ο σκόρερ, κατά την αποχώρησή του, είχε έντονο διάλογο με τους οπαδούς της γηπεδούχου, με συνέπεια -εκτός από αντικείμενα που ρίχτηκαν στον αγωνιστικό χώρο- ν αποβληθεί με κόκκινη κάρτα.

Με τη νίκη του αυτή το Αιγάλεω βρέθηκε στην 9η θέση με 16 βαθμούς, ενώ η Καλαμάτα παραμένει ουραγός με 11 πόντους.

Η Βέροια δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να επικρατήσει του Διαγόρα με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι στη Ρόδο πήραν τη νίκη με το γκολ που πέτυχε ο 71ο λεπτό ο Πολύζος.

Έτσι, προσωρινά, η Βέροια συγκατοικεί με τον Ιωνικό στη δεύτερη θέση (25 βαθμούς), ενώ ο Διαγόρας είναι 7ος με 19 βαθμούς.

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο Ολυμπιακός Βόλου. Ο Ασπρόπυργος δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός και οι γηπεδούχοι νίκησαν με 4-1.

Τα γκολ των «ερυθρόλευκων» πέτυχαν οι Τσίτας (14′), Τσιάρας (31′), Κουτσιανικούλης (59′), Ντούνης (90’+1′), ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Ζαχαρός (87′). Ο Ολυμπιακός Βόλου είναι -προσωρινά- στην 4η θέση με 23 βαθμούς και ο Ασπρόπυργος στη 10η με 14.

Το πρόγραμμα:

Σάββατο 4/1

Καλαμάτα – Αιγάλεω 0-1 (5′ Τσιλιγκίρης)

Διαγόρας Ρόδου – Βέροια 0-1 (71′ Πολύζος)

Ολυμπιακός Βόλου – Ασπρόπυργος 4-1 (14′ Τσίτας, 30′ Τσιάρας, 59′ Κουτσιανικούλης, 91′ Ντούνης / 87′ Ζαχαρός)

Κυριακή 5/1 (15:00)