Σκάνδαλο με Μάρκους Μπεργκ

Άνω κάτω έχει κάνει Σουηδία, Τουρκία και ΟΥΕΦΑ ο Μάρκους Μπεργκ όταν στην εφημερίδα «Aftonbladet» αποκάλυψε ότι ο Ρουμάνος ρέφερι Ίστβαν Κόβατς του υποσχέθηκε στο ημίχρονο να δώσει…δύο πέναλτι στην εθνική ομάδα της χώρας του αν βλέποντας το βίντεο διαπίστωνε ότι είχε αδικήσει την Σουηδία σε μια φάση στο πρώτο 45λεπτο.

«Στο ημίχρονο πήγα να μιλήσω στον διαιτητή για να διαμαρτυρηθώ σχετικά με πέναλτι που έγινε σε βάρος μου και δεν το υπέδειξε. Καθίσαμε και μιλήσαμε στα αποδυτήρια. Του εξέφρασα την άποψή μου για τη συγκεκριμένη φάση και αυτός μου έδωσε μια υπόσχεση: ότι θα δει την φάση στο βίντεο και αν όντως έχει κάνει λάθος, θα μας δώσει δύο πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο» δήλωσε ο πρώην φορ του Παναθηναϊκού που είχε πάντα πολύ καλές σχέσεις με τη συγκεκριμένη εφημερίδα από την εποχή που αγωνιζόταν στους “πρασίνους”.

Μπορεί δύο πέναλτι να μην καταλόγισε αλλά ένα ήταν αρκετό για να πάρουν οι Σουηδοί την νίκη με 1-0 με γκολ του αρχηγού τους Αντρέα Γκράνβιστ στο 71′. Με την νίκη αυτή η Τουρκία υποβιβάστηκε στην πιό κάτω κατηγορία του Νations League με την Π.Ο της χώρας να ετοιμάζει επίσημη καταγγελία στην ΟΥΕΦΑ εστιάζοντας στις δηλώσεις του Μπεργκ.