Σκοντάφτει στην Ευρώπη, αλλά στην Ελλάδα το πάει… σερί ο ΠΑΟΚ 3-1 τον ΟΦΗ

Ο ΠΑΟΚ σκοντάφτει στην Ευρώπη, αλλά στο πρωτάθλημα έχει πάρει… φόρα! Ο «δικέφαλος του βορρά» εκμεταλλεύτηκε τις πολλές λόγω κυρίως κορωνοϊού, απουσίες του ΟΦΗ αλλά και τα πολλά κενά στην άμυνά του, περνώντας από το Ηράκλειο με σκορ 3-1 για να φτάσει τις τέσσερις διαδοχικές νίκες και τους 12 βαθμούς.

Παράλληλα, οι Κρητικοί γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη Super League μετά από τις 4 ισοπαλίες στα πρώτα 4 παιχνίδια, αλλά είδαν τον Ναμπί να επιστρέφει μετά από έναν χρόνο και να σκοράρει.

Ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε απ’ την κούραση της Ευρώπης και με το καλησπέρα άρχισε να πιέζει, με τον Σβιντέρσκι να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεών του. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Πολωνός σούταρε με την μπάλα να περνάει ξυστά από την εστία του Επασί. Δυο λεπτά αργότερα απείλησε πάλι, αλλά ο κίπερ του ΟΦΗ του είπε «όχι». Στο 12 οι Κρητικοί άγγιξαν το γκολ, όταν ο Ντουρμισάι βγήκε τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, έκανε τη λόμπα, αλλά ο Βιεϊρίνια έδιωξε πριν περάσει η γραμμή. Στο 14’ ο Σβιντέρσκι νικήθηκε απ’ τον Επασί, ωστόσο ένα λεπτόμετά ήταν η… σειρά του να βγει νικητής. Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με πολύ ωραία κεφαλιά του Σβιντέρσκι, ύστερα από σέντρα του Ζίβκοβιτς.

Μετά το γκολ ο ΟΦΗ ανέβηκε στο γήπεδο και πίεζε, προσπαθώντας να βρει την ισοφάριση, δημιουργώντας αρκετές φάσεις, ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 57′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο, με τον Κούρτιτς ένα λεπτό αργότερα να εκτελεί υπέροχα για το 0-2. Ρόλο πρωταγωνιστή ανέλαβε στη συνέχεια ο Πασχαλάκης που στέρησε απ’ το Ουές το γκολ.

Στο 66′ ο Γρίβας, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή, σούταρε εντυπωσιακά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 71′ ο Αουγκούστο με ένα πολύ όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το τελικό 0-3 με τους γηπεδούχους στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να μειώνουν σε 1-3 με τον Ναμπί ο οποίος έστειλε την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στην συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Ο Ναμπί έκανε την επανεμφάνισή του σε αγώνα του ΟΦΗ 12 μήνες μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, μπαίνοντας στη θέση του Φαν Ντάινεν.

Ο Τάσος Σιδηρόπουλος δεν είχε κάποια δύσκολη φάση να διαχειριστεί στο ματς.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Διαμαντής, Κοροβέσης (66΄ Γρίβας), Σελίμοβιτς, Ντε Γκούζμαν, Νέιρα (83΄ Γιαννούλης), Ουές (83΄ Μπαλογιάννης), Ντουρμισάι, Φαν Ντάινεν (78΄ Ναμπί)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (77΄ Σίντγκλεϊ), Κούρτιτς, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο (72΄ Εσίτι), Μπίσεσβαρ (77΄ Μίτριτσα), Σbιντέρσκι (72΄ Άκπομ)