Σκόνταψαν Βόλος και Απόλλων Λάρισας στη Football League

Νέα τροπή πήρε το πρωτάθλημα της Football League, αφού οι δύο πρωτοπόροι της βαθμολογίας είχαν απώλειες και έδωσαν το δικαίωμα στους διώκτες τους να τους πλησιάσουν. Ο Βόλος παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία (1-1) στα Τρίκαλα στο μίνι θεσσαλικό ντέρμπι της αγωνιστικής και συμπλήρωσε 4 αγώνες δίχως νίκη (0-1-3). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 17’ με τον Τσιμίκα, αλλά στο 68’ ο Γκαρσία ισοφάρισε με πέναλτι.

Ο Απόλλων Λάρισας παραμένει πέντε πόντους πίσω από την κορυφή, καθώς κόλλησε στο 2-2 με τον Αήττητο Σπάτων εκτός έδρας. Οι Θεσσαλοί μπήκαν μπροστά στο 8’ με τον Χατζή, ωστόσο οι γηπεδούχοι το ανέτρεψαν (15’, 56’). Ο Απόλλων έσωσε την ισοπαλία στο 73’ με πέναλτι.
Η Παναχαϊκή πλέον είναι επτά βαθμούς πίσω από την κορυφή και μόλις δύο από την δεύτερη θέση.
Τους δύο πρωτοπόρους πλησίασε ο Πλατανιάς, που υπέταξε τον Εργοτέλη (1-0 εντός) με γκολ του Λουκίνα στο 45’. Η ομάδα των Χανίων συμπλήρωσε 8 αγώνες δίχως ήττα (3-5-0). Με τέρμα του Ρόβα στο 74’, ο Ηρακλής απέδρασε με το διπλό (0-1) από τη Σπάρτη και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μετά από 6 αγωνιστικές.

Βόλος – Τρίκαλα 1-1

Χωρίς νίκη για τέταρτο σερί ματς έμεινε ο Βόλος, εν αντιθέσει με τα Τρίκαλα που πήραν έναν σημαντικό βαθμό… Ο Βόλος ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, κάτι που είχε σαν συνέπεια στο 8΄, να έχουν διπλή ευκαιρία με τους Μάντζη και Ηλιόπουλο να μην καταφέρνουν να σκοράρουν.

Στο 14΄ η ομάδα έχασε σημαντική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, το τακουνάκι όμως του Ηλιόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Ταϊρη. Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν να πετύχουν στις δύο αυτές φάσεις οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο 18΄ χάρη σε τέρμα του Τσιμίκα. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, η ομάδα του Μίλος Κόστιτς στο 29΄ έφτασε κοντά στο 0-2, ο Τσιμίκας όμως από καλή θέση δεν κατάφερε να κάνει το 0-2.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι παίκτες του Χουάν Φεράντο πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση… Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 49΄ τα Τρίκαλα έφτασαν κοντά στο να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους, ο Μαρκόφσκι όμως παρότι βρέθηκε τετ α τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Πίτκα. Στο 68΄ ο Βόλος κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πίτου Γκαρσία, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του ματς.

Αήττητος Σπάτων – Απόλλων Λάρισας 2-2

Την δυνατότητα να πλησιάσει τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Βόλο έχασε ο Απόλλων Λάρισας, σ΄αντίθεση με τον Αήττητο που πήρε σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή… Οι Θεσσαλοί ήταν αυτοί που μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στο ματς καθώς μόλις στο 7΄ άνοιξε το σκορ, χάρη σε τέρμα του Κουρτεσιώτη. Από το σημείο εκείνο και μετά η ομάδα του Πέτρου Δημητρίου έπειτα από την απρόσμενη αυτή εξέλιξη ανέβασε την απόδοση της, προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση.

Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 13΄, το σουτ όμως του Ζαφειράκη έφυγε λίγο έξω, από την εστία του Μαντζάρη. Ότι δεν κατάφεραν οι «πράσινοι» σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 15΄, με τέρμα του Ζαφειράκη. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε με τις δύο ομάδες να επιζητούν το 2-1, κάτι που είχε σαν συνέπεια αμφότερες να έχουν από μία καλή φάση. Αρχικά η ομάδα της Ανατολικής Αττικής, με το πλασέ του Βακενβάι να αποκρούεται από τον Μαντζάρη και εν συνεχεία στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, η ομάδα της Λάρισας με το πλασέ του Λουκάο να αποκρούεται από τον Κοκκαλά.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στα πρώτα λεπτά της ο Απόλλων Λάρισας έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Λουκάο με 2η κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Λάμπρου. Οι γηπεδούχοι έχοντας υπέρ τους το αριθμητικό πλεονέκτημα κατάφεραν στο 55΄ να περάσουν μπροστά στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Βακενβάι. Ωστόσο στο 74΄ ο Απόλλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπραμπίγια, έπειτα από χέρι στο οποίο υπέπεσε ο Αφράτης. Από το σημείο εκείνο και μετά, δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά το σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δόξα Δράμας – Αιγινιακός 2-0

Την χαρά τη νίκης έπειτα από μεγάλο χρονικό διάστημα πανηγύρισε η Δόξα Δράμας, την πρώτη της με τον Δημήτρη Σπανό στον πάγκο της. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν δυνατά το ματς και στο 6΄ έφτασε κοντά στο 1-0, το σουτ όμως του Καψάλη αποκρούστηκε από τον Καραγκιόζη…. Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι «μαυραετοί», το πέτυχαν στο 11΄ όταν ο Πατράλης με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι Δραμινοί κυριάρχησαν πλήρως στο ματς και στο 22΄ άγγιξαν το 2-0, η κεφαλιά όμως του Μακρή αποκρούστηκε από τον Καραγκιόζη, ενώ στο 15΄ το πλασέ του Μπαϊκαρά πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία της ομάδας της βόρειας Πιερίας. Αυτό το οποίο η ομάδα της Ανατολικής Μακεδονίας δεν πέτυχε στις δύο αυτές φάσεις, το πέτυχε στο 27΄ με τον Δούμτσιο, κάνοντας το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.Στην επανάληψη η Δόξα πίεσε προκειμένου να φτάσει στο 3-0, κλειδώνοντας για τα καλά την υπόθεση νίκη. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί σε δύο περιπτώσεις.

Στο 52΄ με το σουτ του Μπαϊκαρά να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Καραγκιόζη και στο 67΄ όταν ο Πατράλης αφού πέρασε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, το πλασέ του αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή από τον Ζήση. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα ο Αιγινιακός έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Τοπαλίδης τραυματίστηκε και δεν υπήρχε παίκτης, να τον αντικαταστήσει καθώς είχαν γίνει όλες οι αλλαγές. Η εξέλιξη αυτή έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο των γηπεδούχων, οι οποίοι κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ, μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Ηρόδοτος – ΑΟΧ Κισσαμικός 2-1

Νίκη έπειτα από δύο μήνες στην έδρα του πανηγύρισε ο Ηρόδοτος, ο οποίος πέτυχε την τέταρτη του νίκη σε αυτή, αποτέλεσμα που τον διατηρεί ζωντανό στην μάχη της παραμονής. Ο ΑΟΧ Κισσαμικός ήταν αυτός, που μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 15΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ χάρη σε τέρμα του Αρναρέλλη.

Από το σημείο εκείνο και μετά η ομάδα του Γιώργου Λυρώνη πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο το συγκρότημα του Αλέκου Βοσνιάδη ήταν αυτό, το οποίο κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το υπέρ του σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, χωρίς ωστόσο να έχει δημιουργηθεί η μεγάλη φάση μπροστά στις δύο εστίες.

Όλα αυτά μέχρι το 78΄ όταν ο Ηρόδοτος κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, χάρη σε τέρμα του Ζαμπορόφσκι, που είχε μπει ως αλλαγή στο ματς . Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού πίεσε προκειμένου να φτάσει στο γκολ που θα της έδινε την νίκη. Αυτό ήρθε στο 86΄ όταν ο Γιόνε Πίντο, ο οποίος επίσης είχε μπει αλλαγή στο ματς έκανε το 2-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.